×

طراحی پلان مسکونی

  1466  
مراحل طراحی پلان مسکونی طراحی پلان مسکونی طراحی پلان مسکونی اصول طراحی پلانی مسکونی اصول طراحی پلانی مسکونی روند طراحی پلان مسکونی مراحل طراحی پلان مسکونی روند طراحی پلان مسکونی

نام کارفرما: جناب آقای سلطانی

تیم طراحی: زهره بیات

محل پروژه: تهران

کاربری: مسکونی

وضعیت: در حال ساخت

این پروژه با کاربری مسکونی در حال ساخت در تهران است. اولین خواسته کارفرما ایجاد تغییراتی در پلان طراحی شده با توجه به اصول طراحی پلان مسکونی و با هدف بهینه سازی فضا ها بوده است. طراحی پلان آنلاین یکی از خدمات شاپ دکو است که با توجه به تمایل جامعه به خدمات آنلاین, از طریق اینترنت انجام می شود. برای درخواست طراحی پلان آنلاین تنها کافی است از طریق سایت وارد فرآیند طراحی آنلاین شوید و سفارش خود را ثبت کنید.

طراحی معماری پلان ساختمان مسکونی

 یکی از اصلی ترین مشکلات پلان طراحی شده تلفیق فضاهای خصوصی و عمومی است. به طور مثال فضای ورودی در پلان اولیه تعریف نشده است و همچنین فضایی به عنوان فضای نشیمن خصوصی که از پذیرایی مجزا باشد در نظر گرفته نشده است. یکی از اصلی ترین اصول طراحی پلان مسکونی دسترسی مناسب آشپزخانه به اتاق خواب ها است که در این پلان رعایت نشده است. 


مراحل طراحی پلان مسکونی


یکی از اولین تغییراتی که در پلان انجام شد جا به جایی پله و آسانسور و قرار دادن آن در بهترین حالت خود بود. در این حالت علاوه بر این که تعداد پارکینگ های لازم تامین می شوند, فضای مناسبی برای لابی نیز در نظر گرفته می شود. در همه ی واریانت ها جای پله و آسانسور به صورت یکسان  و با حفظ آرایش پارکینگ در نظر گرفته شده است. همچنین ستون های میانی هم آکس در نظر گرفته شده اند تا رفتار سازه ای مناسب تری داشته باشیم.  در واریانت اول, فضای ورودی به صورت مجزا طراحی شده است و از آن به عرصه های خصوصی و عمومی دسترسی آسان در نظر گرفته شده است و دسترسی اتاق خواب ها از یک راهرو انجام می شود. برای هر دو واحد, آشپزخانه گرم و لاندری نیز طراحی شده است. در این پلان یک اتاق خواب مستر به همراه اتاق لباس و حمام بزرگ و مجزا طراحی شده است. برای دو اتاق خواب دیگر حمام مشترک با ابعاد مناسب طراحی شده است. سرویس بهداشتی مهمان قابلیت قرار دادن سرویس ایرانی و فرنگی به صورت همزمان را دارد.

 
طراحی پلان مسکونی


در واریانت دوم, سالن اصلی به دو فضای تفکیک شده نشیمن و پذیرایی تبدیل شده است. در این واریانت هم فضای ورودی طوری طراحی شده است که هم دسترسی مناسبی به فضاها داشته باشد و هم به صورت مجزا باشد. آشپزخانه در محلی قرار داده شده است که به دو عرصه خصوص و عمومی دسترسی داشته باشد. اتاق خواب ها به نسبت واریانت اول تغییری نکرده اند. در این حالت از فضای متراژ ساخته شده بالکنی در نظر گرفته شده است که کنار آشپزخانه قرار گرفته و از سالن هم دسترسی دارد.


طراحی پلان مسکونی


واریانت سوم به این صورت طراحی شده است که اتاق خواب والدین با دسترسی مجزا در سمت غرب طراحی شده است. آشپزخانه همراه یک بالکن در سمت شرق جانمایی شده است. در این واریانت هم ورودی ها تعریف شده است و فضای لاندری طراحی شده است.


اصول طراحی پلانی مسکونی

در واریانت چهارم اتاق خواب ها سمت غرب و آشپزخانه و پذیرایی سمت شرق جانمایی شده اند. در واحد جنوبی اتاق خواب مستر با دو درب ورودی طراحی شد است که باعث ایجاد لوپ در فضا می شود.


اصول طراحی پلانی مسکونی


واریانت دوم و پنجم کاملا شبیه هم هستند و فقط در واریانت پنجم بالکن حذف شده و باعث شده است که فضای پذیرایی آشپزخانه و نشیمن بزرگتر شوند.


روند طراحی پلان مسکونی

در واریانت ششم واحد جنوبی به صورت ۴ خوابه طراحی شده است و یک بالکن به سمت غرب در اتاق خواب جانمایی شده است. در این حالت متراژ واحد جنوبی ۲۴۰ متر مربع و واحد شمالی تقریبا ۲۲۰ متر مربع است. حالت ایده آل برای واحد چهار خوابه این است که دو خواب مستر در نظر گرفته شوند که در این واریانت امکان پذیر نبود. لاندری در واریانت ششم برای واحد جنوبی حذف شده و ماشین لباسشویی در آشپزخانه جانمایی می شود.


مراحل طراحی پلان مسکونی

در واریانت هفتم واحد شمالی به صورت ۴ خوابه طراحی شده است که در این حالت متراژ واحد شمالی ۲۴۰ و جنوبی ۲۲۱ متر مربع است و مانند واریانت ششم لاندری واحد شمالی حذف شده است. در صورت امکان می توان با جابه جایی آشپزخانه و اتاقی که بالکن دارد, دو اتاق خواب مستر داشته باشیم.


روند طراحی پلان مسکونی


در واریانت هشتم واحد شمالی به متراژ کلی231 متر مربع و سه خواب طراحی شده است و واحد جنوبی 230 متر مربع می باشد و 4 خواب برای آن تعبیه شده است.

طراحی معماری پلان ساختمان مسکونی
ثبت سفارش طراحی پلان آنلاین


 


طراحی معماری پلان ساختمان مسکونی

پروژه های مشابه