×

طراحی معماری

طراحی معماری نخستین فعالیتی است که برای تحقق یک ایده ساخت انجام میگیرد که علاوه بر مسائل فنی که در آن در نظر گرفته می شود، خلاقیت نیز بخش مهمی از آن خواهد بود. طراحی معماری به هدف پوشش نیازها و خواسته های کارفرما و ایجاد فضای جدید به منظور جریان داشتن زندگی با استفاده از ابزار های خاص و خلاقیت صورت می گیرد. معماری و به طور کل طراحی معماری از عناصر، فرآیندها و فازهای بسیاری تشکیل شده است. در طراحی معماری یک معمار باید تحلیلی از نیازها، منابع طراحی و ساخت، زیبایی شناسی و ویژگی های فنی و همچنین قوانین ساخت داشته باشد تا بتواند طرح خود را منعکس کند. طراحی معماری خود به تنهایی نمی تواند محقق کننده یک ایده ساخت باشد و به همین دلیل نیاز به تعامل با طراحی سازه، طراحی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی دارد.
 

اصول طراحی معماری


جهت ساخت یک بنا، ابتدا کارفرما نیازهای اصلی خود را بیان می نماید و فرم های مورد نظر خود را نیز ارائه میکند. در قدم اول طراحی معماری، مهندس معمار با در نظر گرفتن مبانی اصلی طراحی معماری، شامل ابعاد مناسب برای مخاطبان، نور و تهویه مناسب، توجه به زیرساخت های لازم برای بنا مانند طراحی سازه، طرحی تاسیسات مکانیکی و طراحی تاسیسات الکتریکی چند طرح اولیه را با دید به فرم و زیبایی بنا به عنوان کانسپت فاز صفر ارائه می نماید. کارفرما پس از بررسی چند واریانت نیازها و محدودیت ها را بهتر شناخته و با ارایه نظرات خود، یکی از از کانسپت ها وارد مرحله فاز یک می شود.

در این مرحله ابعاد و اندازه ها و ظاهر بنا و یا دکوراسیون با دقت بیشتر روی اندازه ها و محدودیت ها جمع بندی می شود و پس از تایید کرفرما، طراحی معماری وارد قسمت طراحی فاز دوم و ارائه نقشه های اجرایی می شود. هر پروزه چالش های منحصر به فرد خود را دارد. برای مثال در یک پروژه دغدغه اصلی کافرما توجه به فرم نما می باشد، در پروژه دیگر تعداد نفرات استفاده کننده از فضا یا حداقل متراژ کاربردی مورد نظر کارفرما است. در پروژه ای دیگر تامین یک سازه اقتصادی با دهانه های بلند جهت یک استفاده خاص مورد نظر می باشد و حالت های مختلف. در ادامه چالش های مختلف تعدادی از پروژه هایی که توسط این مهندسین مشاور طراحی شده است ارائه می شود:

طراحی یک سقف برای پرورش اسب با دهانه بلند و هزینه کم
طراحی یک سر در ورودی ساختمان اداری به صورت کابلی
طرحی یک پل معلق با داشتن جنبه توریستی
طراحی فضایی با وسعت هکتاری ، جهت دامپروری
طرحی نما مسکونی کلاسیک که یک نمای کلاسیک در حالت نمای های روم باستان مورد نظر است
طراحی نمای مدرن ساختمان های تجاری و اداری که انگیزه و شور و نشاط داخلی ساختمان بتواند در نمای آن منعکس شود
طراحی دکوراسیون داخلی یک فضا با توجه به محدودیت های موجود. در این نوع طراحی معمولا بنا موجود است ویا یک بنای قدیمی برای بازسازی مورد نظر است
طراحی المان های شهری که در این نوع طرحی بیشتر فرم بنا با توجه به نیازهای فرهنگی و هنری مورد نظر است
طراحی باغ ایرانی در کشور چین که کارفرما بیشتر درخواست حال و هوای معماری ایرانی را در شهر محلی خود در چین خواستار است
طراحی مجتمع مسکونی که دغدغه کافرما تامین تعداد واحدی با متراژ مشخص در طبقات بوده، در این طراحی تامین تعداد مناسب پارکینگ و جایگذاری ستون ها از الویت بالایی برخوردار است
طراحی ویلا که معمولا هر کارفرما با آرزو ها و تمایلات شخصی ویلایی را برای استراحت و گذراندن اوقات خوش با خوانواده خواهان است و معمولا دقت به نیازهای اصلی کارفرما در این پروژه ها بسیار مهم هستند و روانشناسی کافرما از اولویت بیشتر برخوردار خواهد بود
طراحی دکوراسیون داخلی مغازه و فروشگاه که با انرژی بودن و زیبایی فضا برای جذب بیشتر مشتری مهم است.
طراحی  کلوزت و مبلمان های فضاهای داخلی که معمولا زیبایی و جادار بودن فضا ها برای کافرما مهم می باشد
طراحی فضای سبز و آلاچیق. در این طراحی ها حضور کارشناس یا شخص مجرب که با گیاهان سازگار با منطقه اشنا باشد الزامی است.

شرکت مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران بر اساس رویه های تعریف شده در مجموعه، سعی در فعالیت های  طراحی معماری، طراحی دکوراسیون آنلاین و اجرای پروژه های معماری، طراحی ویلا، طراحی سازه های فولادی، سازه های بتنی و سازه های کابلی، طراحی فضای سبز و خصوصا طراحی باغ ایرانی, طراحی پلان، بازسازی ساختمان و دیگر خدمات معماری و اجرای ساختمان با بالاترین کیفیت ممکن در کشور و تطابق کامل با ضوابط فنی و استانداردها و مقررات ملی و بین المللی را دارد. همچنین این مجموعه با همکاری و تعامل با شرکت شاپ دکو سعی در ارائه خدمات طراحی آنلاین معماری در زمینه های مختلف طراحی معماری و سازه دارد.
 

معمار و طراحی معماری


زمانی که یک معمار شروع به فعالیت طراحی می کند، این فعالیت طراحی می تواند مقیاس بزرگ و کوچک را شامل شود. طراحی در مقیاس بزرگ می تواند طراحی چشم اندازها و طراحی شهری باشد، طراحی در مقیاس کوچک تر، طراحی داخلی، طراحی مبلمان، طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی دیتیل را در بر می گیرد. در فرآیند طراحی معماری از تمام اشکال، فضا و محیط پیرامون به گونه ای باید استفاده شود که در آن عملکرد، زیبایی و توجه به اقلیم در آن دیده شود، تمام مراحل نیازمند خلاقیت، بازی نور و سایه و ادغام مواد با تکنولوژی است. طراحی معماری جنبه های واقعی دیگری نیز دارد که باید به آن توجه کرد. ساختمان‌ها و سازه‌ها که تاثیر بسزایی در معماری دارند، از دیگر عوامل، برنامه ریزی، برآورد هزینه ها و مدیریت زمان را نیز می توان نام برد. نقشه ها و مشخصات فنی، اسنادی هستند که توسط معمارها تهیه می شود، که در آن وضعیت شکل گیری معماری ساختمان از ابتدا تا پایان کار را مشخص می کند.

در این قسمت می توانید نمونه پروژه های طراحی معماری ما را مشاهده نمایید.

ثبت سفارش طراحی آنلاین


پروژه های طراحی معماری - مسکونیدانش فنی طراحی معماریمقالات طراحی معماریخدمات طراحی معماری