×
  11176  

مقایسه انواع دیوار

مقایسه انواع دیوارها از نظر کیفیت، هزینه، سرعت در اجرا و ... از جمله مسائلی هستند که همیشه دغدغه کارفرمایان و پیمانکاران بوده است.ما در اینجا به بررسی انواع دیوارهای معمول ساختمانی رایج می پردازیم.
دیوارهای تری دی پانل، بلوکAAC یا همان هبلکس، لیکا، سفال، آجرو... از جمله دیوارهایی هستند که در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارند.

دیوارهای تردی پنل

 

دیوارهای تری دی پانل از جمله دیوارهای سبک ساختمانی می باشند که مهمترین مزیت آن وزن سبک آنها می باشند. در بسیاری از مراجع سرعت بالای نصب آن جز مهمترین ویژگی آنها محسوب می شود اما در واقعیت گروه مهندسی مشاور دکتر سرور و همکاران در پروژه ویلایی پردیس با عکس این قضیه روبرو شدند؛ چرا که مساله ای مانند عیب در دستگاه شاتکریت به صورت قابل توجهی سرعت اجرای کار را کاهش می دهد. از نقطه نظر مهندسی می توان به رفتار مناسب دیوارهای تری دی پانل در هنگام زلزله و عدم نیاز به اجرای وال پست اشاره کرد. یکی دیگر از مزیت های دیوارهای تری دی پانل که تقریبا به آن هیچ توجهی نمی شود اجرای فریم بندی در و پنجره هنگام اجرای دیوارهای تری دی پانل می باشد که منجر به کاهش هزینه میشود.
دیوارهای غیرباربر تری دی،شامل یک شبکه خرپایی فضایی از میلگردهای ساده به قطر 3 الی 5 میلی متر، یک لایه پلی استایرن و دو لایه بتن پوششی در طرفین هستند و تنها به عنوان دیوارهای جداکننده مورد استفاده قرار می گیرد.شبکه خرپای فضایی به کار رفته، مشخصات مصالح و روند تولید این پانلها مشابه پانلهای باربر می باشند.در این پانلها، لایه پلی استایرن علاوه بر نقش قالب بندی، در عایق کاری حرارتی،برودتی و صوتی نیز موثر می باشند.پانلهای تری دی در قطعاتی با عرض 1 متر و طول 3 متر در کارخانه تولید می شوند. پس از حمل به کارگاه و اجرای زیرسازی مناسب، در موقعیت خود قرار داده می شوند.پس از برپایی، دو سمت پانلها با بتن ریزدانه بتن پاشی می شود. در مواردی برای اطمینان از کیفیت بتن پاششی، پانلها در محل کارخانه بتن پاشی شده و پس از عمل آوری، به کارگاه منتقل می شوند. لازم به تاکید است که در هنگام اتصال این پانلها به سازه می بایست تمهیدات لازم برای عدم مشارکت پانلها در سختی جانبی سازه در نظر گرفته شود. در این سیستم باید کلیه بازشوها، در زمان تولید در کارخانه تعبیه شده و گوشه بازشوها با استفاده از شبکه فولادی تقویت شود.هم چنین پس از شبکه فولادی تقویت شود. هم چنین پس از انجام بتن پاشی، لازم است سطح بتن در دو مرحله به وسیله ماله تخته ای و ماله فلزی پرداخت شود. این پانلها به دلیل حضور لایه پلی استایرن، عملکرد مناسبی در خصوص انرژی و صوت دارند و نیز به دلیل انجام دو لایه بتن پاشی، مقاومت مطلوبی در برابر آتش خواهند داشت. سایر مزایای این پانلها را می توان در سه بخش معماری، سازه و اقتصاد، به صورت زیر خلاصه کرد:
انعطاف پذیری سیستم و امکان ایجاد اشکال مختلف در بازشوها و فضاهای داخلی ساختمان، افزایش فضای داخلی مفید به دلیل ضخامت کم پانلها، کاهش جرم ساختمان و سهولت نصب پانل.هم چنین از نقاط ضعف این سیستم می توان، ترد بودن فولادهای پیش کشیده، دشواری رعایت رواداری ها به هنگام نصب و شاقول کردن و همچنین دشواری کنترل ضخامت بتن پاشیده را برشمرد.این پانلها در زمینه های انرژی، حریق، آکوستیک و سازه در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آنها، در حیطه الزامات ارائه شده، مجاز است.

مقایسه دیوار

الزامات دیوارهای تری دی پانل

1- در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت عدم مشارکت این پانلها در سختی جانبی سازه الزامی است.
2- طراحی پانلهای خارجی و اتصالات مربوطه در مقابل بار باد مطابق مقررات ملی ایران مبحث ششم انجام گیرد.
3-مشخصات شبکه جوش باید بر اساس استاندارد ASTM باشد.
4- تمهیدات لازم در شرایط مختلف اقلیمی برای بتن مسلح مانند فولاد گالوانیزه و بتن مقاوم در محیط خورنده لحاظ شود.
5- حداقل تنش تسلیم فولادها 240 مگاپاسکال است.
6- عمل سخت زدایی در صورت استفاده از فولاد پس کشیده انجام گیرد.
7- کاربرد پلی استایرن منبسط شونده از نوع کندسوز مطابق با دستورالعمل ارائه شده مرکز و یا استاندارد ASTM مجاز است.
8- رعایت مباحث مربوط به انرژی، حریق و آکوستیک بر اساس مقررات ملی ساختمان الزامی است.
9- امکان اجرای نما از نوع تر و یا با رعایت تمهیدات خاص از نوع خشک وجود دارد.
مقایسه دیوار

دیوارهای هبلکس

بتن هوادار اتوکلاو(بتن گازی) که در دنیا به اختصار AAC نامیده می شود، یک نوع خاص بتن سبک متخلخل است که عمدتا از مواد پایه سیلیس، سیمان و آهک ساخته می شود.محصولی که امروزه به نام AAC موسوم است در 70 سال اخیر در کشور سوئد به توسعه رسیده است. این محصول شامل دو فرایند اصلی ایجاد تخلخل در دوغاب مخلوط سیمان، آهک و پودر سیلیس و عمل آوری بتن حاصله توسط اتوکلاو می باشد.مواد چسباننده که عمدتا سیمان و آهک می باشند در فرایند اتوکلاو با مصالح سیلیسی واکنش نشان داده و سیلیکات کلسیم هیدراته تولید می نمایند.ساختار متخلخل AAC که به علت واکنش آهک آزاد حاصل از ترکیبات سیمان و آهک و پودر آلومینیوم به وجود می آید دارای خواص حرارتی مناسب (عایق حرارتی) و همچنین نسبت مقاومت به جرم حجمی زیادتری نسبت دیگر انواع بتن می باشد. محصول به دست آمده بعد از اتوکلاو نیاز به عمل آوری دیگری نداشته و قطعات تولید شده می توانند بعد از سرد شدن مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به اینکه بتن گازی دارای وزن کم و مقاومت مناسب غیرسازه ای می باشد، از عمده ترین کاربردهای آن می توان به بلوک های سبک ساختمانی جهت ساخت دیوارهای جداکننده و همچنین، قطعات مسلح بتن گازی برای کاربردهای غیرباربر مانند پانل های پرکننده سقف و دیوارهای غیر باربر اشاره نمود. همچنین، بتن گازی در جرم حجمی و مقاومت های مختلف تولید می شود که بستگی به کاربرد مورد نظر دارد. لازم به ذکر است بتن گازی، جهت کاربردهای سازه ای مورد استفاده قرار نمی گیرد. از مزایای بلوک های ساخته شده با این بتن، می توان به مقاومت مناسب آن در مقابل آتش، عدم صعود گازهای سمی از بلوک در هنگام اشتعال عملکرد حرارتی مطلوب، عدم نیاز به عایق حرارتی مجزا، کاهش اتقال صوت، افزایش سرعت ساخت و کاهش در مصرف مصالح مورد نیاز برای نما و همچنین کاهش در جرم ساختمان را نام برد. در صورت عدم رعایت الزامات فنی در تولید و نصب این بتن، مشکلات بهره برداری از قبیل ترک های ناشی از جمع شدگی و انبساط و انقباض حرارتی ایجاد می شود. 

دیوار هبلکس   

الزامات دیوار با بلوک AAC

1- بلوک های هوادار اتوکلاو شده با بتن سبک گازی، قابلیت استفاده در دیوارهای غیرباربر داخلی و خارجی را دارند. شایان ذکر است که محدودیت های کاربری این بتن ها، با توجه به رده مقاومتی آن ها تعیین می شود.
2- بتن های گازی از نظر رده مقاومتی به سه دسته یا مقاومت های 2.5،5 و 7.5 مگاپاسکال تقسیم می شوند.هم چنین از نظر جرم حجمی خشک، این بتن می تواند دارای جرم حجمی اسمی 400 تا 800 کیلوگرم بر متر مربع باشد.

بلوک AAC

یکی از سرپرست کارگاه های مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران انواع دیوارها را با یکدیگر مقایسه کرده که جدول مقایسه آن را در پایین میبینیم.

مقایسه انواع دیوار

دکتر امیرحسین سرور،مهندس امیرحسین قورچیان


 دانش فنی مشابهنظرات کاربران ، پرسش و پاسخ