×
  7651  

روند طراحی و اجرای بالکن

طراحی تراس و بالکن کوچک
با افزایش زندگی آپارتمان نشینی و قیمت مسکن، اغلب آپارتمان ها کوچک و بدون حیاط طراحی می شوند. به این دلیل توجه به نیازهای اساسی انسان نادیده گرفته می شود. نیاز به تعامل و ارتباط با طبیعت، نیاز به هم نشینی و ... . به این دلیل طراحی تراس و بالکن کوچک در ساختمان ها ضروری می باشد. طراحی و اجرای تراس و بالکن  از جمله تخصص های مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران در بخش طراحی معماری و طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. همانطور که می دانید طراحی بالکن, نوعی از طراحی فضای سبز است که شما می توانید از طریق سایت شاپ دکو طراحی فضای سبز آنلاین خود را از طریق قسمت طراحی آنلاین ثبت سفارش کنید. پس از اجرای هر پروژه تعاملی بین مهندسین مشاور سرور استودیو و شرکت شاپ دکو، یک سریال نامبر بر روی خدمت ارائه شده در منزل کارفرما ثبت می شود که می تواند با جست و جوی آن سریال نامبر در اینترنت، مراحل ساخت و تحویل و نصب کار خود را به عنوان شناسنامه کارش ببیند. سریال نامبر این تراس:
 
SoroorStudio.com & shopdeckco.com , client: N.Soleimani Sn:990701NS2-1
نام پروژه : طراحی واجرای  تراس خانم سلیمانی                                                                                                                                                      
طراحی و اجرای پروژه: همکاری مشترک سرور استودیو و شاپ دکو
مکان اجرای پروژه: ظفر، فریس، پلاک 3
 
کارفرما از طریق مقاله ی طراحی معماری تراس و بالکن در سایت سرور استودیو، با مجموعه آشنا شدند و برای طراحی تراس خود در تاریخ 1 شهریور،  تماس گرفتند. در ابتدا برای انجام هر پروژه گروهی در شبکه اجتماعی واتس اپ برای تعامل با کارفرما تشکیل می شود. کارفرما عکس های فضای مورد نظر خود برای طراحی را ارسال کردند و سپس ابعاد و اندازه ی خواسته شده نیز ارسال شد. فرآیند طراحی با یک همکاری توام بین شرکت شاپ دکو (طراحی و فروش آنلاین) و سرور استودیو آغاز شد.
در این مرحله کارفرمای محترم نیاز های خود را اعلام کردند. یکی از مهم ترین خواسته های ایشان تامین فضایی برای نشستن مانند نیمکت که مناسب تعداد افراد بیشتری باشد بود. همچنین داشتن فضای سبز که  دید از داخل فضای نشیمن به آن وجود داشته باشد یکی دیگر از خواسته های ایشان بود. برای قسمتی از فضا یک باربیکیو سفارش داده شده بود. هچنین برای اجرای طرح محدودیت زمانی 20 روزه وجود داشت.
 
طراحی تراس
طراحی تراس

طراحی تراس
طراحی تراس
طراحی تراس
طراحی تراس
اجرای بالکن
اجرای بالکن
اجرای بالکن
طراحی بالکن
تصاویر وضعیت موجود قبل از اجرای پروژه:
ابعاد بالکن تقریبا 1.30 متر عرض و 2.50 متر طول
 
اطلاعات طراحی تراس
اطلاعات طراحی تراس
سپس برای مشخص شدن سلیقه ی کارفرما تعدادی نمونه از طراحی تراس و بالکن برای ایشان ارسال شد که از بین آن ها انتخاب کردند. در ادامه تصویر نمونه ی مورد پسند کارفرما ارائه شده است. با توجه به ابعاد و اندازه های ارسالی کارفرما، پلان اولیه جهت تایید ایشان برای شروع طراحی ارسال شد. سپس مرحله ی طراحی شروع شد.ابتدا واریانت های مختلف پلانی و حجمی با توجه به نیازهای کارفرما در گروه واتس اپ با حضور ایشان و همکاران سرور استودیو و شاپدکو ارائه شد تا بتوان خواسته کارفرما را بر روی مدل های سه بعدی بهتر پوشش داد. این مدلسازی ها در نرم افزار رویت Revit 2020 انجام شد و با پلاگین Enscape به صورت وایت مود برای دیدن کانسپت های حجمی توسط کارفرما به او ارائه شد و نظرات و تغییرات لازم از سوی کارفرما، در طراحی اعمال شد. این مرحله را طراحی فاز صفر می نامیم که تصاویر از این مرحله در ادامه ارائه شده است.

طراحی پلان تراس
طراحی پلان تراس
طراحی تراس
طراحی بالکن
طراحی بالکن
مدل سازی باربیکیو سفارش داده شده در نرم افزار 3D Max به منظور استفاده در رندرها انجام شد.
 
طی یک برنامه زمان بندی مشخص در تاریخ 6 شهریور، طراحی تراس به مدیریت خانم مهندس زهره بیات و با اعمال تغییراتی از سوی کارفرما نهایی شد و طرح در گروهی که در شبکه اجتماعی واتس اپ بود، تایید و رندر های نهایی نیز ارسال شدند هم زمان استعلام قیمت های قسمت های مختلف طرح انجام شدند. پس از تایید طرح از سوی کارفرما، نقشه های فاز 1 تهیه شد. نقشه های فاز یک، در قالب زیر به کارفرما در یک فرایند تعاملی ارسال و نظرات آنها اعمال شد تا تایید نقشه های زیر گرفته شده و مرحله  اجرای تراس شروع شد.

اجرای  بالکن
هزینه طراحی در ابتدای پروژه به کارفرما 2 میلیون تومان اعلام شد و به ایشان گفته شد در صورتیکه اجرای کار نیز توسط شاپ دکو انجام شود، این هزینه از هزینه اجرای پروژه کسر خواهد شد و در واقع قسمت طراحی برای کارفرما رایگان خواهد شد که در این پروژه به دلیل کم بودن نسبت هزینه ی طراحی به اجرا، سودی برای مجموعه به همراه نداشت ولی طبق آن چیزی که اعلام شده بود، هزینه ای بابت طراحی از ایشان دریافت نشد. قبل از شروع اجرا، بازذید از محل انجام شد. برخی از جزییات طراحی شده با توجه به عوامل موجود تغییر کردند. به طور مثال یراق هایی که برای اتصال میز، طراحی شده بودند تغییر کردند که در ادامه آورده شده است.

طراحی دیتیل

تصویرطرح یراق میز، به منظور حذف پایه های میز و ایجاد دو پایه دیواری که حس معلق بودن بهتری داشته باشد. در طراحی قرار بر این بود که این یراق ها به دو دیوار مهار می شوند. بعد از بازدید از پروژه، متوجه شدیم یکی از دیوارها باربر نبوده و نمی توان یراق را به آن مهار کرد. در نتیجه میز از یک سمت به دیوار مهار شد و برای سمت دیگر میز پایه ای طراحی شد.

دیزاین بالکن
اجرای  بالکن
بالکن
بالکن
اجرای پروژه با خرید چوب آغاز شد، انواع چوب ها با اطلاعات دقیق برای کارفرمای محترم ارسال شد که در ادامه تصاویر آن ها همراه با توضیحات استاد کار آورده شده است. تصویر چوب درجه ی سه، که چوب خیس می باشد و از روی رنگ بافت چوب که در این تصویر به رنگ قرمز می باشد مشخص می شود. رنگ بافت چوب خشک سفید می باشد. تصویر چوب درجه ی دو، که گره های درشتی دارد و مناسب نجاری نیست و به سختی بریده می شود. چوب درجه ی یک یا سوپر، که گره های ریزتری نسبت به چوب درجه ی دو دارد و چوب مناسبی است. با توجه به توضیحات استادکار، چوب روسی سوپر خشک، که آب این تخته ها داخل خشک کن های صنعتی گرفته می شود و به دلیل این که در چوب آب وجود ندارد در هنگام برش تغییر زیادی نمی کنند، در تاریخ 18 شهریور 99 انتخاب و خریداری شد. بعد از خریدن چوب ها، اجرا وارد مرحله ی نجاری و خورد کردن چوب ها شد. در این مرحله میز و گلدان ها ساخته شدند که تصاویر آن ها با توضیحات مربوط به آن ها آورده شده است.
نصب گلدان تراس
طراحی بالکن
بعد از برش چوب تخته ها را به وسیله رنده، رنده میکنند یک نر و یک کف تخته رنده میشود تا در مرحله بعد به که یک دست شود در واقع در این مرحله به اصلاح تخته ها را یک نر یک رو میکنیم.
طراحی بالکن
بعد از اینکه کف قطعه ها رنده ها شد نوبت به قسمت نر ان می رسد. که توسط یک گونیا با زاویه 90 درحه انجام می شود که کار دقیقا گونیا شود .همانطور که در عکس مشاهده میکنید قسمت نر کار ما یک نر و یک رو شد و سپس با گونیا اندازه دقیق زده شد. این کار به این دلیل است که ما قسمت روی کار را با گونیای دیگر به نام گونیا فلکه  ثابت کنیم و یک برش کامل و دقیق داشته باشیم .بعد از برش دادن کار تخته ما به سمت دستگاه برش هدایت می شود. در این بخش قسمت نر کار و یک قسمت از کف با دستگاه گندگی صاف می شود.
طراحی بالکن
در این قسمت قبل و بعد از برش دستگاه گندگی را مشاهده میکنید که برش به طور دقیق و بدون خطا انجام شده.
طراحی بالکن
در این قسمت تمام چوب هایی که رنده و گندگی شده، پهنا می شود.  در واقع بدنه گلدان ها پهنا می شود.
طراحی بالکن
طراحی بالکن
ساخت گلدان

ساخت گلدان
تصویر گلدان های دیواری، که این گلدان ها از دو قسمت تشکیل شده اند. قسمت آلومینیومی که محل قرار گیری گیاهان است و داخل قسمت چوبی قرار می گیرد.
نجاری در تاریخ 25 شهریور 99 تمام شد، سپس رنگ کردن المان ها شروع شد که مدت سه روز زمان نیاز دارد. نمونه های رنگی در گروه قرار داده شدند و کارفرمای محترم رنگ مورد نظر خود را انتخاب کردند.
دیزاین بالکن
طراحی جزییات تراس
طراحی جزییات تراس
دکوراسیون مینیمال بالکن
دکوراسیون مینیمال بالکن
دکوراسیون مینیمال بالکن
نویسنده: ریحانه حسینی

 دانش فنی مشابهنظرات کاربران ، پرسش و پاسخ