×
  5935  

مراحل طراحی کلوزت از کانسپت تا اجرا

طراحی و اجرای کلوزت از جمله تخصص های مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران در بخش طراحی اجرا می باشد. در این مقاله فرآیند انجام طراحی و اجرای یک کلوزت با در نظر گرفتن نیازهای کارفرما، از اولین تماس ایشان با مجموعه تا تحویل کار ارائه شده است. پس از اجرای هر پروژه تعاملی بین مهندسین مشاور سرور استودیو و شرکت شاپدکو، یک سریال نامبر بر روی خدمات ارائه شده در منزل کارفرما ثبت می شود که می تواند با زدن آن سریال نامبر در اینترنت، مراحل ساخت و تحویل و نصب کار خود را به عنوان شناسنامه کارش ببیند. سریال نامبر این کلوزت:

SoroorStudio.com & shopdeckco.com , client: M.Mazloom Sn:990620MM1-1


در طراحی منازل مسکونی مدرن، کلاسیک و لوکس، کلوزت روم (اتاق لباس) یا رختکن از اهیمت ویژه ای برای بهره برداران در فضای اندرونی خانه برخودار است و به عنوان یک فضای اصلی در طراحی معماری باید مورد توجه قرارگیرد، این فضای کاربردی معمولا در حد فاصل اتاق خواب اصلی و سرویس بهداشتی آن قرار می گیرد.


نام پروژه : طراحی واجرای  کلوزت روم آقای میلاد مظلوم                                                                                                                                                          طراحی و اجرای پروژه: مشترک سرور استودیو

مکان اجرای پروژه: نیاوران، بوکان، ساختمان تندیس

کارفرمای محترم این کلوزت با جستجو در اینترنت صفحه طراحی کلوزت را در وبسایت سرور استودیو دیدند و اولین تماس ایشان با مجموعه ما 25 مهر 1399 بود.
سفارش کار پس از بررسی های اولیه، از اول آبان 1399 پس از تماس مستقیم کارفرما جناب آقای میلاد مظلوم با مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران (سرور استودیو) آغاز شد و با یک همکاری توام بین شرکت شاپدکو (طراحی و فروش آنلاین) و سرور استودیو، برای کارفرمای محترم انجام شد. کافرمای محترم ابتدا نمونه های مورد نظر خود را از وبسایت سرور استودیو از مقاله طراحی دکوراسیون کلوزت برای مجموعه ارسال نمودند و یک قیمت تقریبی خواستند، قیمت اعلام شده به ایشان با توجه به نیازها و کیفیت مورد نظرشان در بازه متربعی 1.5 تا 3 میلیون تومان بر اساس جنس ورق ، نوع طرح، تعداد، نوع یراق الات و طریقه نورپردازی اعلام شد.


نیازهای کارفرما جهت طراحی:
تامین فضایی برای حداقل 160 جفت کفش
8 قفسه برای لباس، شلوار و چمدان دارای نور زیاد
قابلیت دید مستقیم کل کلوزت در یک نگاه
آیلند مرکزی با قابلیت دید از بالا بر روی کشوهای فوقانی و محلی برای کمربند و ساعت و کراوات
محدودیت اجرایی: آسیب ندیدن کمد های چوبی کلاسیک و با کیفیت موجود
محدودیت بودجه: 65 میلیون تومان
محدودیت زمان اجرا: 3 هفته


طراحی کلوزت روم
کلوزت روم
نمونه ای از رندرهای ارائه شده در مرحله طراحی به کارفرمای محترم
کابینت مدرن
کابینت مدرن
کابینت مدرن
اجرای کابینت

اجرای کابینت
اجرای کابینت
کابینت جدید
کابینت جدید
کابینت جدید
کابینت جدید
اجرای کابینت
ساخت کابینت
ساخت کابینت
ساخت کابینت
ساخت کابینت

در ادامه تصاویری از نمونه های مورد نظر کارفرما درابتدای تماس با مجموعه، ارائه شده است.

طراحی کلوزت
طراحی کابینت،کلوزت
اتاق لباس

تصاویر وضعیت موجود قبل از اجرای پروژه:
ابعاد اتاق تقریبا 6 متر طول و 4 متر عرض

طراحی کابینتپ
طراحی کابینتپ
طراحی کابینتپ
طراحی کابینتپ

در نصب کلوزت جدید برای آنکه به کمدهای کلایسک چوبی موجود که در تصویر فوق مشخص است، آسیبی نرسد، هیچ مهاری از پشت یا  از سقف (بواسطه آزرده خاطر نشد دید) گرفته نشد و به صورت پایدار کلوزت بر روی کف جدید به عرض 60 سانتیمتر نشسته است.


ساخت کابینت،کلوزت
طراحی کابینتپ

H1= .5 m   H2= 2.4 m  W1= 6 m

در یک فرآیند تعاملی با کارفرما یا با حضور کارشناسان (آقای مهندس امیرعلی امامی کیان)، ابعاد فضای مورد نظر جهت مدلسازی برداشت شد.

سه روز زمان طراحی در مجموعه زمان برد به مدیریت خانم مهندس زهره بیات و با اعمال تغییراتی از سوی کارفرما و طراح مشاور کارفرما، آقای مهندس فربد رسام، طرح در گروهی که در شبکه اجتماعی واتس اپ بود، تایید شده و طی یک برنامه زمانبندی مشخص پس از 19 روز تقویمی، در خانه کارفرما نصب انجام شد.

هزینه طراحی در ابتدای پروژه به کارفرما 3 میلیون تومان اعلام شد و به ایشان گفته شد در صورتیکه اجرای کار نیز توسط شاپ دکو انجام شود، این هزینه از هزینه اجرای پروژه کسر خواهد شد و در واقع قسمت طراحی برای کارفرما رایگان خواهد شد. کل هزینه طراحی و اجرای کلوزت فوق با نورپردازی ای ام دی  خطی 75.5 میلیون تومان شد. 990615

ابتدا واریانت های مختلفی با توجه به نیازهای کارفرما در گروه مشترکی در واتس اپ با حضور کارفرما، مشاور طراح ایشان و همکاران سرور استودیو و شاپدکو ارائه شد تا بتوان خواسته کارفرما را بر روی مدل های سه بعدی بهتر پوشش داد. این مدلسازی ها در نرم افزار رویت Revit 2020 انجام شد و با پلاگین Enscape به صورت وایت مود برای دیدن کانسپت های حجمی توسط کارفرما به او ارائه شد و نظرات و تغییرات لازم از سوی کارفرما، در طراحی اعمال شد. این مرحله را طراحی فاز صفر کابینت می نامیم که تصاویر از این مرحله در ادامه ارائه شده است.


طراحی کلوزت روم
طراحی کلوزت روم
اتاق لباس
اتاق لباس
از جمله کامنت های کارفرما در طراحی آیلندمیانی، حضور کشو در دو ارتفاع بلند وکوتاه بود که بتوان کیف و پاره ای از وسایل را با جعبه خود در آیلند بگذارد.


طراحی کلوزت روم

عرض تقریبا 40 سانت برای دو کفش معمولا کافی است. از سوی دیگر کلوزت پشتی به نحو تا انتها رفته است که بتوان از فضا کناری بلااستفاده جای کفش ها برای رگال لباس استفاده نمود.پس از تایید طرح فاز صفر کلوزت از سوی کارفرما، نقشه های فاز 1 کابینت مورد نظر تهیه شد. نقشه های فازیک کابینت ام دی اف MDF یا همان کلوزت مورد نظر، در قالب زیر به کارفرما و مشاور او مهندس فربد رسام در یک فرایند تعاملی ارسال و نظرات آنها اعمال شد تا تایید نقشه های زیر گرفته شده و پروژه وارد مرحله اجرایی گردید.ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت
ساخت کابینت،کلوزت


با تایید نقشه های فاز یک، رندرهای سه بعدی به مدیریت مهندس علی قاسمی و خانم مهندس الهه نوسرایی انجام شدند و به صورت هم زمان استعلام قیمت های قسمت های مختلف طرح همراه با جدول برنامه زمانبندی انجام شدند.


طراحی کابینت مدرن
طراحی کابینت مدرن
رقم های برآوردی فوق بدون نورپردازی و حمل هستند.طراحی کلوزت روم

با تهیه نقشه های فاز یک وارائه رندرهای مدل سه بعدی فوق و قیمت به روز ورق ها و یراق آلات موجوددر بازار، دو بازه قیمتی به کارفرما ارائه شد. به تاریخ تقریبا اول شهریور ماه 1399برنامه زمانبندی و تقسیم کار طراحی و اجرای کلوزت
با توجه به محدویت عرض صفحه در ارائه برنامه زمانبندی در تصویر فوق، تصویر قسمت بندی شده که در ادامه هر قست از نمای نزدیک ارائه شده است.

برنامه زمانبندی طراحی و اجرای کلوزت
 برنامه زمانبندی طراحی و اجرای کلوزت
 برنامه زمانبندی طراحی و اجرای کلوزت
 برنامه زمانبندی طراحی و اجرای کلوزت
 برنامه زمانبندی طراحی و اجرای کلوزت
 برنامه زمانبندی طراحی و اجرای کلوزت
 برنامه زمانبندی طراحی و اجرای کلوزت
 برنامه زمانبندی طراحی و اجرای کلوزت

برآورد تعداد ورقهای لازم برای این کلوزت 15 ورق بود که بر اساس محاسبات نرم افزار   CutMaster 2D Pro انجام شد، اما  با توجه سی ان سی ورق روی جزیره وسط (که باعث ایجاد ورق های اضافه  پس از برش سی ان سی می شود)، اجرای المان های فارسی بر که از هر طرف به عرض سه سانتیمتر باعث پرت ورق می شدند و رعایت این نکته که در ظاهر کلوزت راه خط چوب ها روی ورق ام دی اف یکی باشد، 4 ورق بیشتر و در مجموع 19 ورق ام دی اف مصرف شد. ورق های تیسان در تاریخ خرید اوایل شهریور 1390، هر یک 880 هزارتومان بودند، به عبارتی با هزینه حمل تقریبا 17 میلیون تومان هزینه ورق های ام دی اف شدند.
ابعاد ورق تیسان 1.83 در 3.66 می باشد. این اطلاعات در مدسازی خط برش و محاسبه میزان پرت ورق ها تاثیر گذار است. بهتر است ابعاد یونیت ها (منظور از یونیت هر واحد برای مثال کابینت یا کلوزت است) مضرب اعداد 60 باشند که برای مثال در یک عرض 1.83 سه خط 60 سانتیمتری با احتساب لب گیر نمودن ورق موجود باشد.


جهت انتخاب رنگ نهایی ورق، ابتدا کاتولوگ ها در اختیار مشتری قرار داده می شود تا رنگ چوب مورد نظر خود را انتخاب کند :


انواع رنگ ورق های تیسان

رنگ انتخابی کارفرما :
کلیاف روشن
در ادامه تصاویر از روند اجرای کلوزت در کارگاه آقای یاسر تیموری ارائه شده است.
طراحی اتاق لباس
والکینگ روم
فارسی کاری طبقات کمد
اجرای کلوزت روم
دستگاه پی وی سی زن بر روی لبه ها. کار کردن با این دستگاه به دو نفر نیروی انسانی احتیاج دارد
اجرای واکینگ کلوزت
اجرای کلوزت روم
از ورق های ساوین در این کلوزت استفاده شد. تصویر فوق مرحله برش ورق ها را نشان می دهد.
ساخت کابینت

برای گذاشتن استاپر روی طبقه کفش ها به جهت جلوگیری از افتادن کفش روی سطح شیبدار، دو گزینه بررسی شد که موج این ورق به طول باشد یا به عرض. در صورتیکه بخواهیم خط استاپر زیاد مشهود نباشد بهتر جهت خط های طولی آن در راستای عمودی باشند.
اصلاحی دارند در کارگاه برش ام دی اف به نام به راه یا بیراه.
منظور به راه آن که اگر قطع نستب طول به عرضش برای مثال بیش از یک باشد و حالت مستطیلی داشته باشد، جهت طولی موج ها اگر در راستای ضلع بزرگتر باشد میگویند به راه و اگر در راستای ضلع کوچکتر باشد می گویند بیراه.

اجرای کلوزت روم
اجرای کلوزت روم
مونتاژ جزیره یا همان آیلند مرکزی

اجرای کلوزت روم
اجرای کلوزت روم
مونتاژ یونیت کشوها

کمد اتاق
کمد اتاق

ارتفاع هر ردیف جاکفشی به نحوی درنظر گرفته شد که هم نمای خوب داشته و هم قابلیت گذاشت کفش و برداشتن آن به خوبی تامین شده باشد. 38 سانت با توجه به ارتفاع محل مورد نظر که می بایست به یک عدد ثابت تقسیم می شد، ارتفاع مناسبی است.


کمد اتاق
کمد اتاق
کمد اتاق
کمد اتاق
جزیره مونتاژ شده درکارگاه

طراحی کابینت،کلوزت

جانمای ردیف اول جاکفش در محل نصب. با توجه به ارتفاع بلند جا کفشی تقریبا 2.4 متر، در دو قسمت جاکفشی و سایر یونیت ها ساخت شده ند با توجه به نصب ، حمل و سنگینی قطعه


طراحی کابینت،کلوزت
طراحی کابینت،کلوزت
طراحی کابینت،کلوزت
طراحی کابینت،کلوزت
اجرای کلوزت روم

یراقی که طبقه دوم جالباسی تصویر فوق دیده می شود، از نوع بلوم آلمانی است. با توجه به ارتفاع بالا در کمد بالایی و عدم دسترسی مناسب به آن، میله میانی این جالباسی که کشیده شود لباس ها به سمت پایین می آیند و مجدد می توان آنها را به ابا برگرداند تا راحتی کافی جهت دسترسی به آنها میسر باشد. این یراق در تاریخ مذکور اجرای پروژه تقریبا هر یک 1.2 میلیون تومان هزینه داشتند. جنس خوب این یراق ها مهم است زیر وزن لباس و قدرت بازگشت به وضعیت اولیه هنگامی که لباس ها زیاد هستند، کیفیت بسیار خوبی را می طلبد. هرچه دهانه کمد تنگتر باشد فشار وارده به این یراق ها و هزینه آنها کمتر است. نکته ای که طراحان کابینت و کلوزت می بایست به آن توجه داشته باشند.


اجرای کلوزت روم


دانش فنی مشابهنظرات کاربران ، پرسش و پاسخ