×
  1959  

پوشش سقف پاسیو با پارچه، کابل و پلی کربنات

پوشش سقف پاسیو به صورت موقت با استفاده ازپارچه و ورق پلی کربنات، یک روش ساده و مفید مخصوصا برای دهانه های بلند می باشد. پوشش سقف پاسیو از نظر قانونی در ساختمان ها و مجتمع مسکونی صحیحی نمی باشد، اما در صورتیکه رضایت همسایه ها گرفته شود و سازه به صورت اساسی نباشد، به نحوهی که هر موقع یکی از همسایگان به دلیل گرفتن پایان کار و یا هر مورد دیگر قصد برچیدن آن را داشته باشد، اینکار بتواند با کمترین هزینه انجام شود و همچنین بتوان این سازه با مجدد برپا نمود بعد از رفع نیاز همسایگان. استفاده از پوشش پارچه ای، ورق پلی کربنات و کابل که پیشنهاد این مهندسین مشاوربود، در این پروژه به خوبی انجام شد.طراحی پوشش سقف پاسیو

نیار کارفرما در این پروژه مبتنی بر پوشش سقف پاسیو به مساحت تقریبا 17 متر مربع بود. یک ضلع پاسیو 4 متر و ضلع دیگری 4.2 است. در طراحی و اجرای این پروژه مبنی بر پوشش سقف پاسیو، با چند چالش روبرو بودیم:
1- رضایت همسایگان
2- سازه ای موقت جهت پوشش دهانه ای بلند
3- نصب ساده و جمع آوری ساده آن در صورت نیاز
4- هزینه اقتصادی کم
5- نورپردازی
 

چالش اول رضایت همسایگان در پوشش سقف پاسیو


با همسایگان تقریبا سه جلسه در بازه زمانی یکماه انجام شد و جمع بندی آن بود که جهت یکسال هزینه ای معقول بر اساس کرایه فضاهای مشا و عمومی درساختمان های مسکونی در صندوق ساختمان ریخته شود و مدیرساختمان با نظر جمعی آن هزینه را خرج ساختمان مانند مکان های عمومی، گل کاری، وسایل ضدعفونی برای کرنا، باربیکیو، روف گاردن و از این قبیل نماید. برای سال بعد یا سقف جمع شود و یا مجدد با پردخت هزینه ای استفاده از آن تمدید شود. البته در آن جلسات ذکر شد که طراحی سقف جهت پوشش پاسیو به نحوی باشد که برچیدن سقف آسان باشد به نحوی که اگر یکی از همسایگان احتیاج به پایان کار داشت و از دفتر خدمات شهرداری شخصی برای بازدید بیاید حتی اگر ساکنین این طبقه برای مثال ایران نبودند، بتوان با کمترین آسیب آن را از طبقات بالا با کمتری خسارت برچید.... کارفرمای این پروژه شخصی چینی بودند (آقای چن) و مقرر شد واحد روبروی طبقه همکف نیز که سقفی با ساختار ثابت به صورت خلاف بدون رضایت همسایگان ایجا کرده آن سقف را برچیند و یا هزینه مربوطه را به ساختمان پرداخت نماید. این هزینه تقریبا یک چهارم هزینه مرسوم فضاهای مشا بر اساس قیمت منطقه برآورد شد و به صورت کامل به مدیریت ساختمان پرداخت شد و پس از آن مراحل اجرایی شروع شد.


طراحی پوشش سقف پاسیو

 

پوشش سقف برای دهانه بلند با استفاده از ورق پلی کربنات، چالش دوم


با وجود مشکلات متعددی که در اجرای این سقف بود، یک نکته مثبت آن بود که بالای این پاسیو در طبقه تقریبا ششم با یک سازه آهن و ورق های سینوسی شکل بسته شده  وبنابراین آب باران و برف و ... کمتر وارد کف پاسیو می شد، اما گرد و خاک و تمیز کردن مدام کف پاسیو از جمله مشکلات اصلی ساکنین این طبقه بودند. معمولا ورق های پلی کربنات بر روی یک سازه فولادی پیچ و مهره می شوند، و یا از ورق های پلکسی گلاس در قالب تایل هایی با ابعاد 60 در 60 سانتیمتر استفاده می شود. از آنجا که دراین پروژه نمی توانستیم از اسکلت آهنی و اساس استفاده کنی و از سوی دیگر مهار های سقف های کاذب پلکسی گلاس نیز باید از سقف اصلی باشند و برای دهانه های بیشتر از 3 متر نمی توان به خوبی آن ها را مهار نمود، بنابراین دراین پروژه از سقف پلی کربنات یک تکه بر روی کابل استفاده شد. البته در ارتفاع تقریبا 50 سانت بالا این کابل ها با استفاده از پارچه ای برزنتی کل دهانه پاسیو به صورت کاملا کیپ بسته شد به نحوی که با یک سری چوب به ارتفاع  7 سانت به طول و عرض پاسیو، پارچه برزنتی دوخته شده به دیواره پاسیو کیپ شد. میان این پارچه با یک طلق شفاف به مساحت 2 در 2 متر فضایی مربع شکل تامین شد که در روز بتوان نورطبیعی لازم را داشت و از سوی دیگر شب هنگام برای آنکه نورپردازی های طبقات بالا را اذیت نکنند با یک زیپ با استفاده از همان پارچه برزنتی روی این بازشو را بسته نمود. در نهایت با استفاده از یک فوم حجیم شونده تمامی درزهای بین چوب و دیوار پر شد. این فم عملکرد بهتری نسبت به چسب اکواریوم داشت. کابل استفاده شده باید به نحوی باشد که ریلکسیشن یا ازدیاد طول به واسطه بار کم باشد که شکم دادگی سقف کمتر باشد.طراحی و اجرای پوشش سقف پاسیو

نصب پوشش سقف پاسیو در فضاهای عمومی چالش سوم


با استفاده از یراق های اتصالی سازه کابلی، میل مهار های باز شوند در دیوار، بست های قورباغه ای، کرپی و ... کابل کشی انجام شده و سپس ورق های پلی کربنات روی آن انداخته شد. طول و عرض ورق های پلی کربنات استفاده شده 6 در 2 متر بودند. ظاهر کار در انتها کمی قوس دار و حرکت کننده بود که از نظر کارفرما این موضوع مشکلی نداشت. قبل از مرحله نصب کابل های، پارچه برزنی را یک خیاط مجرب دوخته و پس از نصب آن، مرحله کشیدن کابل ها وانداختن پلی کربنات انجام شد. این سقف در زمانی کمتر از یکساعت به صورت کامل جمع می شود و می تواند در یک روز کاری نیز مجدد نصب شود.


طراحی و اجرای پوشش سقف پاسیو

جهت نورپردازی سقف پوشش داده شده پاسیو از 5 عدد مهتابی های جدید دو شاخه در این فضا استفاده شد. در صورت پیچ مهتابی ها به دیواره نورکمتری ایجاد می شود. در نهایت با یک هزینه اقتصادی سقف پاسیو موقت ایجاد و بهره بردار می تواند از کابل های موجود جهت آویز گلدان و سایر تزئینی ها استفاده نماید. در حال حاضر گرد و خاک اذیت کننده نمی باشد. یکی از علت های اصلی دولایه کارکردن این سقف جلوگیری از انتقال صدا می باشد..... در صورتیکه روی سقف پارچه ای اول بخواهد شسته شود، در کنار پارچه دوخته شده فضایی به اندازه 80 در 80 سانت در نظر گرفته شده که با بازکردن زیپ تعبیه شده در آن می توان به روی سقف دسترسی پیدا کرده و با یک شلنگ آب آن را تمیز نمود.... سقف اولیه پارچه ای که در تصاویر فوق دیده نمی شوند، باید با شیب اجرا شود به دلیل شستن و جمع آوری آب و خیاط باید دقت کن به واسطه شیبدار بودن سقف طول پارچه با بیشتر در ابتدای برش اندازه کند.
هرچند برای این مهندسین مشاور این یک پروژه کوچک بود اما تجارب خوبی را برای ما داشت.
از شما دعوت می شود سایر پروژه های این مشاور را در بخش پروژه ها مشاهده کنید.
تالیف کننده: امیرحسین سروردانش فنی مشابهنظرات کاربران ، پرسش و پاسخ