×
  3310  

نکاتی در خرید مبل چرم

یکی از محبوب ترین پوشش ها برای مبل، صندلی، مبل های گوشه ای، مبل های تخت خوابشو و پاف ها چرم است. اما به دلیل تنوع در پوشش ها و بافت های چرمی معمولا کاربران دچار سردگمی می شوند که کدام چرم بهتر برای مبلمان کار می کند. برای راهنمایی جهت خرید و طراحی مبل چرم با مهندسین مشاور دکتر سرور وهمکاران تماس بگیرید. در این مقاله می خواهیم به چند سوال متداول شما برای انتخاب مبل چرم پاسخ بدهیم.
چرم چیست؟
پوشش چرم چگونه ساخته می شود؟
کدام نوع از چرم برای مبلمان استفاده می شود؟ 
مبل چرم
اصطلاحات چرم

چرم چیست؟
چرم واقعی یک محصول طبیعی می باشد که گرم و بادوام است که از هر زاویه ای که به آن نگاه کنید منحصر به فرد خواهد بود. خصوصیاتی مانند خراش، علائم رشد، مناطق با تراکم فیبر متفاوت و ساختار منافذ پوست نشان دهنده طبیعی بودن چرم است که به هیچ وجه از کیفیت پوشش چرم نمی کاهد.
در فرآوری پوست حیوانات که به این روش دباغی کردن می گویند چرم تولید می شود. چرم را بیشتر با پوست گاو می شناسند که بیشترین استفاده را در ساخت مبلمان دارد. فروشندگان چرم انواع چرم ها را با معیار مشخصی درجه بندی می کنند و این باعث گیج شدن خریداران می شود و آنها فکر می کنند چرمی که گران تر باشد و یا در درجه بندی بالاتری قرار داشته باشد از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود در حالی که همچین موضوعی صحت ندارد وهر نوع چرمی شایستگی خاص خود را دارد.
دباغی ها فقط یک کیفیت از چرم را تولید می کنند و قیمت گذاری روی چرم براساس سایر هزینه های مراحل بعد از اتمام مرحله دباغی می باشد. در نتیجه، هنگام خرید مبل چرم همیشه دو چالش پیش روی ما خواهد بود یکی ظاهر است و دیگری سهولت در مراقبت. چرم هم برای مبل های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد و می توانید نمونه آن را در مقاله بازسازی فضای داخلی کارخانه سیمان به سبک مینیمال بخوانید.همچنین مبل هایی با طرح کلاسیک مانند چسترفیلد که گزینه بسیار مناسبی می باشد.

فرآوری چرم

پوشش چرم چگونه ساخته می شود؟
یک پوست گاو که برای نگه داری آن را نمک اندود کرده اند به کارخانه دباغی می رسد. سپس به مواد شیمیایی آغشته می شود که فولیکولهای مو را حل می کند و باعث ضخامت تقریبا 8 میلی متری می شود. سپس پس از پرداختی که روی پوست صورت می گیرد لایه بالایی که از مقاومت بیشتری برخوردار است که  برای چرم تودوزی استفاده می شود.  سپس پوست با استفاده از مواد شیمیایی بر پایه کروم فرآیند دباغی را آغاز می کند. مراحل اعلام شده یک روش مدرن است زیرا از مواد شیمیایی برای این فرآوری استفاده شده است. از روش های سنتی برای دباغی استفاده از عصاره گیاهان می باشد. پس از دباغی و خشک شدن پوست ها بر اساس اندازه، زخم ولک هایی که دارد درجه بندی می شود.


فرآوری چرم
فرآیند تولید چرم
 
فرآوری چرم
فرآوری چرم با دستگاه
 
اماده سازی چرم
رنگ آمیزی چرم
رنگ آمیزی چرم
رنگ آمیزی چرم 
 
برش چرم
برش چرم به صورت دستی

کدام نوع از چرم برای مبلمان استفاده می شود؟
نعداد کمی از  انواع چرم ها هستند که برای مبل و صندلی استفاده می شوند. سه نوع چرم را برای این مورد استفاده، می توان درنظر گرفت اولی چرم پیگمنت است که ظاهری ثابت و با دوام ترین چرم است، در حالی که دومی ، چرم آنیلین، طبیعی تر است اما در برابر آلودگی مقاومت کمتری دارد. نوع سوم،چرم نیمه آنیلین، چرمی است در میان دو چرم قبلی نام برده شده. حال در ادامه می خواهیم درمورد این سه نوع چرم را به طور کامل معرفی کنیم.
 
انواع چرم

چرم پیگمنت یا چرم اصلاح شده رنگ دانه دار شده (Pigmented Leather)
این نوع چرم از مقاوم ترین و پر استفاده ترین چرم ها می باشد. این مقاومت توسط یک پوشش سطح پلیمری که حاوی رنگدانه می باشد، فراهم می شود. با استفاده از فن آوری های مدرن می توان پوشش را به صورت برجسته، چاپی یا ساده روی چرم ایجاد کرد. این پوشش ایجاد شده مانع از خراشیدگی، آلودگی و سابیده شدن می شود.

چرم پیگمنت

چرم آتیلین (Aniline Leather)
چرم آتیلین یک چرم با ظاهری کاملا طبیعی می باشد که مشخصات پوست حیوانات روی آن قابل مشاهده می باشد. چرم آنیلین خالص فقط با رنگ، رنگ آمیزی می شود و از پوشش پلیمری برای آن استفاده نمی شود. با وجود اینکه این نوع چرم از نظر طبیعی بودن و تغییر سایه ها در آن بی نظیر است ولی این چرم در برابر اثرات نور خورشید حساس می باشد و همچنین مایعات را به راحتی جذب می کند. برای نگه داشتن مبل هایی با چرم آنیلین در شرایط عالی نیاز به نگه داری ویژه ای دارد.

چرم آتیلین
تفاوت میان چرم آتیلین و چرم نیمه آنیلین

چرم نیمه آنیلین (Semi-Aniline Leather)
چرم نیمه آنیلین درعین حفظ ظاهر طبیعی ، دوام بیشتری نسبت به چرم آنیلین دارد. دوام بیشتر با استفاده از یک پوشش سطح سبک ، که حاوی مقدار کمی رنگدانه است ، فراهم می شود. این یک رنگ سازگارتر را تضمین می کند و یک درجه محافظت اضافی به مبل های چرمی نیمه آنیلین می دهد.

چرم نیمه آنیلین
چرم نیمه آنیلین 

مبل های چرم

ایا مبل های چرم راحت هستند؟
مبل چرم اگر با کیفیت باشد مطمئنا از راحتی فوق العاده ای برخوردار خواهند بود به خصوص اگر با قالب های محافظ و بالشتک های نرم ترکیب شوند. از دید تاریخی، مبلمان چرمی صدها سال است که به خاطر راحتی زیادی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل علاقه روانشناسان از مبل چرم به دلیل آن است که بیماران درطول جلسه احساس راحتی و امنیت داشته باشند. 

کاناپه چرم
مبل چرم در قالب چوب

کاناپه چرم
مبل چرم چستر فیلد
 
کاناپه چرم
مبل چرم راحتی مورد استفاده در مطب های روان شناسی

مبل چرم
مبل چرم مدرن
 
کاناپه چرم
مبل چرم کلاسیک
 
مبل چرم
مبل چرم
 
کاناپه چرم
مبل چرم

ایا مبل های چرم بادوام هستند؟
بله، مبل های چرم واقعی ماندگارترین نوع از مبل ها در اطراف ما هستند و با مراقبت مناسب از آنها می توان تا اخر عمر از آن ها استفاده کرد. چرم دارای مقاومت در برابر آب است و اگر هم به صورت تصادفی مایعات روی آن بریزد با یک پارچه می توان به راحتی تمیز کرد. همچنین گرد و غبار زیادی جمع نمی کند بنابراین نیاز نیست زمان زیادی برای تمیز کردن مبل های چرم بگذارید. چرم متاسفانه دچار سایش می شود به مرور زمان ولی می توان آنها را ترمیم کرد، این ماده طبیعی به خوبی در برابر استفاده روزمره مقاوم است. لطفا توجه داشته باشید که لباس هایی که رنگ را پس می دهند می توانند رنگ را به چرم های با رنگ روشن مانند سفید، کرم و عاجی انتقال دهند. توصیه می شود که همیشه برچسب های روی لباس هایتان را بررسی کنید.

ترمیم مبل چرم
بعد ترمیم                                                                        قبل ترمیم
 
ترمیم مبل چرم
بعد ترمیم                                                                        قبل ترمیم
 
اصطلاحات چرم

دانه (Grain)
کلمه دانه منظور لایه بالایی چرم است که برای توصیف خطوط برجسته ی ظریف که سطح چرم را پوشش می دهد، از آن استفاده می شود.
انواع چرم
انواع دانه های چرم
 
لایه های مختلف چرم
لایه های مختلف چرم

چرم دانه دار کامل (Full-Grain Leather)
چرم دانه دار کامل که در بعضی مواقع به آن چرم دانه بالا هم می گویند نوعی چرم است که بالاترین لایه در آن دست نخورده باقی می ماند. با حفظ سطح صاف و طبیعی آن هر گونه زخم و لک که مبتی بر طبیعی  بودن آن است، باقی خواهد ماند.

چرم دانه دار کامل
حفظ بافت طبیعی چرم
 
چرم دانه دار کامل
حفظ لایه بالایی چرم با کمترین تغییرات
 

چرم دانه ای اصلاح شده (Corrected Grain Leather)
چرم دانه ای اصلاح شده به طور معمول چرمی دانه دار کامل است که با دقت بیشتری سنباده کاری و چروکیده می شود تا نقص های آن برطرف بشود سپس به صورت مصنوعی روی آن دانه ایجاد می کنند تا ظاهری یکدست به دست بیاید.

چرم آتیلین
تفاوت چرم دانه دار کامل و چرم اصلاح شده
 
چرم تکه ای یا اسپیلت (Splits)
چرم اسپیلت یا جدا شده، چرمی است که از فیبر پوست تشکیل می شود یعنی در هنگامی که قسمت بالایی پوست برای ساخت چرم بالا دانه از آن جدا می شود، قسمت پایینی برای ساخت این نوع چرم استفاده می شود. 

چرم تکه ای یا اسپیلت
چرم تکه ای یا اسپیلت در انواع رنگ ها
 
مولف: مونا سادات هاشمی فرد
 
 دانش فنی مشابهنظرات کاربران ، پرسش و پاسخ