6812  

طراحی معماری خانه اپرای سیدنی

طراحی معماری خانه اپرای سیدنی

در سال 1955 میلادی با برگزاری مسابقه طراحی سالن اپرای سیدنی، معمار دانمارکی یورن اوتزون جوانی 38 ساله، توانست از میان 232 اثر مقام نخست را کسب کند، همچنین وی توانست مدال طلای موسسه رویال آرشیتکت را در کارنامه خود به ثبت برساند. به منظور طراحی خانه اپرای سیدنی مبلغ 5000 پوند جایزه در این مسابقه در نظر گرفته شده بود.

طراحی معماری اپرای سیدنی

خانه اپرای سیدنی
خانه اپرای سیدنی با مساحتی معادل 5798 هکتار، در کشور استرالیا در شهر ساحلی سیدنی در ایالت نیوسات ولز واقع شده است. ارتفاع خانه اپرای سیدنی 67 متر از سطح دریا می باشد. ساخت این ساختمان در سال 1959 آغاز و در 20 اکتبر سال 1973 به طور کاملا رسمی توسط ملکه الیزابت دوم افتتاح شد.

طراحی معماری اپرای سیدنی2
این بنا در طراحی معماری جز بناهای خاص و متمایز در قرن بیستم به حساب می آید، طراحی  ساختمان اپرا در المپیک 2000 یک سمبل مورد توجه برای تمام افرادی که در المپیک حضور داشتند بود، همچنین یکی از معروف ترین اماکن توریستی در استرالیا خانه اپرای سیدنی می باشد. خانه ی اپرای سیدنی در 28 ژوئن سال 2007 به عنوان یک بنای تاریخی در سازمان میراث فرهنگی جهانی، یونسکو به ثبت رسید است.
 طراحی معماری اپرای سیدنی3
این بنا برای به نمایش گذاشتن هنرهای نمایشی طراحی شده است که از معروف ترین سالن ها در دنیا می باشد. خانه اپرای سیدنی سالیانه 1500 برنامه اجرایی را در خود به نمایش می گذارد. این مجموعه در سیدنی از پنج سالن تئاتر، پنج سالن تمرین نمایش، دو سالن اصلی، چهار رستوران مجلل، شش بار و تعداد بسیاری فروشگاه تشکیل شده است. بزرگ ترین سالن در این مجوعه، اپرا کنسرت هال با 2670 صندلی است، که از اصلی ترین سالن ها در خانه اپرای سیدنی می باشد. از بزرگترین ارگ های دنیا که دارای 1200 لوله است در این مجموعه می باشد.
طراحی معماری اپرای سیدنی4
در ساخت خانه اپرای سیدنی از 10000 کارگر استفاده شده است. طراحی معماری پوسته حلزونی شکل خانه اپرای سیدنی، از یک میلیون و پنجاه و شش هزار قطعه سنگ گرانیت سوئدی ساخته شده است. طراحی سازه بام این بنا از 2194 قطعه بتن که هر قطعه تقریبا وزنی معادل 15 تن دارد ساخته و همچنین برای پوشاندن این سطح بتنی از یک میلیون کاشی سوئدی استفاده شده است.
طراحی معماری اپرای سیدنی5
در خانه اپرای سیدنی از 6225 متر مربع شیشه استفاده شده است، این شیشه ها ساخت کشور فرانسه می باشد، که برای این ساختمان خاص تولید شده است. در خانه اپرای سیدنی از 645 کیلومتر سیم استفاده شده است. میزان مصرف برق در این مجموعه معادل تامین برق برای یک شهر 25 هزار نفری می باشد که با 120 بخش توزیع، تامین می شود.
طراحی معماری اپرای سیدنی6

طراحی معماری اپرای سیدنی7

طراحی معماری اپرای سیدنی8

طراحی معماری اپرای سیدنی9

طراحی معماری اپرای سیدنی10

طراحی معماری اپرای سیدنی11

طراحی معماری اپرای سیدنی12