×

طراحی معماری پل حافظ

  9145  
طراحی شهری پل حافظ

نام کارفرما: زیباسازی شهری

محل پروژه: خیابان حافظ

کاربری: شهری

متراژ: طول تقریبی یک کیلومتر، مابین طالقانی و جمهوری

وضعیت: طراحی

طراحی پل 1
طراحی پل 2

طراحی معماری پل حافظ

عمران، معماري و توسعۀ پايدار شهري از جمله مباحث مهم در عصر حاضر­ است که بخش وسيعي از مطالعات طراحی معماري و توسعه ­شهري، سياست ها، برنامه­ ها و طرح ها را به خود معطوف ساخته­ است. يکي از چالش­ هاي پيش­روی شهرسازان فضاهاي بلا استفاده­ در طرح هاي شهري است که پس از آغاز بهره برداري از پروژه به وجود مي ­آيد. در کلانشهرها براي ايجاد آرامش و سهولت در رفت­ وآمد شهري، نياز به احدا­ث و طراحی معماری پل هاي روگذر مي ­باشد. اگر به جنبه­ هاي منفي آن که تاثير بسيار زيادي بر ساختگاه قرارگيري پل، ساکنين و رفت­ وآمد عابرين پياده دارد، دقت نشود، در کنار محاسن آن، مشکلات متعدد را ايجاد مي­کند. در اين طراحی معماری ابتدا به مطالعۀ کارهای صورت گرفته در دنیا در مورد افزایش بهره­ وری اینگونه فضاها پرداخته شده ­است، و پس از بررسی های انجام­ شده در سطح شهر تهران، به صورت موردي، جهت مناسب نمودن فضاي زير پل روگذر اول در خيابان حافظ تهران، حد فاصل خيابان های کريمخان و انقلاب، قدم برداشته­ شده ­است. برای این منظور با بررسي نقاط قوت و ضعف ساختگاه، انجام مطالعات ميداني، و شناسايي نيازهاي ساکنين و افرادي که در محل حضور داشته ­اند، راهکارهايي به منظور احياي فضای زير پل، بازگرداندن آن به چرخۀ حيات شهري و افزايش مطلوبيت آن ارائه شده ­است. بر اساس بررسی های انجام ­شده، در طراحی معماری پل جهت استفاده و بهبود فضای زیر پل سه راهکار اصلی ارائه شده ­است که عبارتند از:

1) تبدیل فضاهای موجود به فضاهای مطلوب­تر، 2) دوختن فضای زیر پل به روی پل و 3)جایگزین نمودن پل موجود با یک پل­ کابلی. در سومین راهکار به پل کابلی جایگزین نه فقط از دیدگاه سازه ای بلکه به عنوان یک عنصر شهری، تاثیرات آن در منظر و سیمای شهر و نیز یک نماد سرزمینی پرداخته شده ­است. پس از بررسی سه راهکار، توصیه می­ شود برای بهبود شرایط موجود پل خیابان حافظ به صلاح­دید مسئولین محترم ترکیبی از سه طرح پیشنهادی به عنوان طرح برتر انتخاب شود و اقدامات لازم جهت مناسب نمودن شرایط صورت­ گیرد.


طراحی معماری پل

طراحی معماری پل

ابتدا پل اول خیابان حافظ حد فاصل خیابان طالقانی- خیابان انقلاب مورد بررسی قرار گرفت و جهت بهبود فضاهای زیر پل طرح هایی ارائه شد. همچنین به فضای روی پل مسیر عابر پیاده و نظرگاه جهت استفاده از بافت های تاریخی و ارزشمند منطقه اضافه گردید.

نظرگاه و مکان رویداد پل خیابان حافظ


قسمت دوم طرح جایگزین نمودن پل خیابان حافظ حد فاصل خیابان انقلاب -خیابان جمهوری است. طرح ارائه شده پلی کابلی خرپایی است که به صورت پارامتریک در نرم افزار رویت طراحی شده است.

پل دوم خیابان حافظ طراحی سازه و طراحی معماری


طراحی معماری و طراحی سازه پل

در آدرس زیر می توانید انیمیشن مربوط به طراحی پل با در نظر گرفتن تعامل طراحی معماری و طراحی سازه در خیابان حافط را مشاهده کنید. پل عابر پیاده در این طرح به عنوان یک پلازای شهری (مکای رویدارد) کاربرد دارد.
در ادامه انیمیشن ساخته شده از طرح آورده شده است(پخش انیمیشن).
 ثبت سفارش طراحی معماری سازه ای آنلاین

 


طراحی پل 1
طراحی پل 2

پروژه های مشابه


طراحی معماری و سازه تابلو فرودگاه امام خمینی ره

طراحی معماری و سازه تابلو فرودگاه امام خمینی ره

هدف از طراحی تابلو تبلیغاتی فرودگاه بین المللی امام خمینی، بر روی پل شیشه ای به عنوان یک خوش آمد گویی و معرفی منطقه به مخاطبین می باشد. در این قسمت، ابتدا به بررسی ادبیات فنی و سپس واریانت های پیشنهادی جهت طراحی و ساخت تابلو به صورت فاز صفر پرداخته...

  4277