×
  2186  

مدیریت پروژه

مبحث مدیریت پروژه و یا کنترل پروژه بسیار جامع می باشد که جدا از مباحث طراحی سازه و طراحی معماری مبحث بسیار مهمی می باشد. بنابراین در ادامه به صورت کلی و ساده به توضیح مبحث مدیریت پروژه می پردازیم. به طور کلی در هر پروژه ای برای مدیریت پروژه سه فاکتور اصلی وجود دارد: 1- زمان 2- هزینه 3- تدارکات
یعنی اگر در هر پروژه ای بتوان تشخیص داد که زمان انجام آن چقدر به طول می انجامد و چه مقدار هزینه و تدارکات برای اتمام پروژه نیاز است، آن پروژه کاملا کنترل شده می باشد و تک تک فعالیت های آن فکر شده می باشد. بحث مدیریت پروژه صرفا برای کارفرما نمی باشد، بلکه در بسیاری از پروژه ها، پیمانکاران نیز از آن استقبال می کنند. چرا که خود پیمانکاران گاها برخی از فعالیت های خود را فراموش می کنند یا در محاسبه دچار مشکل می شوند که با مدیریت پروژه عملا یک خط راهنما برای آنها نیز به وجود می آید. برای شروع مدیریت پروژه متناسب با نوع کاربری ساختمان و متراژ، ریز فعالیت های کار را از صفر تا صد بررسی می کنیم. ریز فعالیت ها شامل مباحث بسیار کلی تر مانند گودبرداری، نیلینگ، آرماتوربندی، بتن ریزی و ... و مسائل جزیی تری مانند فریم پنجره، پره رادیاتور و ... می باشند. یکی از مهمترین مسائلی که در مدیریت پروژه وجود دارد منحصر به فرد بودن برنامه ارائه شده برای همان پروژه می باشد. یعنی نمی توان برنامه ی ارائه شده یک ساختمان 3 طبقه را برای یک ساختمان میان مرتبه 20 طبقه به کار برد. ایجاد برنامه مدیریت پروژه مشابه با ساختن یک مدل سه بعدی از کل کار می باشد. بعد از انجام این فعالیت ها می توان برنامه زمان بندی را به کارفرما ارائه کرد. انعطاف پذیری این برنامه خودش را در جایی نشان می دهد که کارفرما از انجام کلیه فعالیت ها در تاریخ مورد نظرشان آگاهی کامل را دارد.
مدیریت پروژه معماری
در بسیاری از کارگاه ها معمولا مشاهده می شود که پیمانکارانی در بعضی از روزها بیکار می باشند. دلیل این امر رعایت نکردن الویت فعالیت پیمانکاران می باشد و این موضوع بدون داشتن برنامه زمانبندی و مدیریت پروژه امکان پذیر نمی باشد. به طور جز تر معمولا این اتفاق در اکیپ های گج کاری به وفور به چشم می خورد. یکی دیگر از نکات مثبت مدیریت پروژه و برنامه زمانبندی در نوشتن قراداد با پیمانکاران می باشد. به طور مثال برای بستن قراداد با آرماتوربند بنا به گفته خود پیمانکار که در روز چند متر می تواند کار تحویل دهد می توان قرارداد را تنظیم کرد و از این موضوع آگاهی یافت که برای اینکه یک فعالیت مطابق با برنامه زمانبندی اجرا شود به چند نفر در هر اکیپ اجرایی نیاز می باشد. با بررسی برنامه زمانبدی و بستن قرارداد با پیمانکاران عملا راهی برای نقض قرارداد از طرف پیمانکاران باقی نمی ماند، موضوعی که در بسیاری از کارگاه ها وجود دارد و بخاطر عدم آگاهی کارفرما با بعضی از پیمانکاران به مشکل می خورند. با بررسی فعالیت ها معمولا در برنامه زمانبندی یک مقدار مینیمم و یک مقدار ماکزیمم به دست می آید که عدد ارائه شده به کارفرما معمولا بین این دو مقدار می باشد. با داشتن برنامه زمانبدی در هر لحظه می توان عواقب تاخیر در فعالیت ها را دید. به طور مثال به کارفرما می گوییم با ازای یک روز دیرکرد در پایان سفت کاری متحمل ضرر می شود. فاز بعدی مدیریت پروژه هزینه می باشد. در بحث هزینه اولین فعالیتی که باید انجام گیرد متره می باشد.

مدیریت پروژه معماری
هنگامی که شما لیست کل مصالحی که برای اتمام کار نیاز می باشد را در دست داشته باشید، با تطابق با برنامه زمانبندی می توان بعضی از مصالح که در حال حاضر در کارگاه نیاز نیست اما به یکباره ممکن است قیمت آنها تغییر پیدا کند را در زمان جلوتر خریداری و انبار کرد. ممکن است کارفرمایی نتواند دقیقا مطابق با برنامه زمان بندی پیش برود. در این گونه موارد برنامه زمانبندی متناسب با فعالیت های انجام شده باید اصلاح گردد که به آن پایش می گویند. با داشتن این برنامه در هنگام پرداختها نیز می توان مدیریت کرد. چرا که مطابق با برنامه زمانبندی درصد پیشرفت هر فعالیت و متناسب با آن درصد فعالیت پیمانکاران مشخص می باشد. بنابراین می توان متناسب با میزان کارکرد و با کسر حسن انجام کار هزینه مورد نظر را پرداخت کرد. داشتن برنامه زمانبندی در هنگام سفارش مصالح نیز بسیار کاربردی می باشد. برای مثال در یک پروژه مثلا 60 تن میلگرد احتیاج است. می توان با برآورد دقیق مثلا بار فونداسیون و طبقه اول را یکبار سفارش داد و بقیه بار را در دو پارت بعدا خریداری کرد. چرا که انبار کردن کل میلگرد یک پروژه شاید به دلیل مشکل جا امکان پذیر نباشد یا به طور مشابه سفارش های متراژ بالا سنگ که منجر به شکسته شدن و پرت بالای سنگ می شود. با مدیریت پروژه در هر لحطه یک قیاس بین قیمت های برآورد شده و قیمت واقعی وجود دارد که نگرانی در مورد نوسانات قیمت را از بین می برد.

کنترل پروژه
برنامه زمانبندی
برنامه زمانبندی
 


خدمات مشابه