×
  9350  

پتینه با استفاده از ورق طلا

پتینه در لغت به معنای ( زنگار _ کهنه کردن) و در عمل هنر  روح و رنگ بخشیدن  به اشیاء و سطوح رنگ پذیر با استفاده از انواع پوشاننده ها ، رنگ و بافت و در مواردی ایجاد نمایی قدیمی ، آنتیک ، فرسوده یا اکسید شده است.  در این هنر، با کمک رنگ‌های پوشاننده، روشن‌ و تیره کننده ، مات‌ کننده  و...  به تغییر جلوه ی اشیا و به دنبال آن تغییر دکوراسیون میپردازیم.  یکی از موارد پتینه کاری ،  کار با " ورق طلا " می باشد و از آنجایی که طلا همیشه سمبل تجمل ، ثروت و موفقیت است  و رنگ طلایی در پالت رنگی جز لوکس ترین رنگها دسته بندی می شود واستفاده از آن به فضا جلوه ای مجلل می بخشد درین بخش از طراحی دکوراسیون داخلی قصد داریم به معرفی این شیوه از پتینه کاری و اضافه کردن رنگ طلایی به دکوراسیون بپردازیم . 

 

فلز گرانبهای طلا به روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از این روش ها استفاده از ورق های طلا به عنوان پوشش بر روی سطوح گوناگون است که در طراحی دکوراسیون بکار برده میشود. استفاده از ورق های طلا بر روی انواع مبلمان، منبت ها، ابزارهای چوبی، گچ بری ها، کاشی ها، سر و پایه ستون ها، درب های چوبی، سنگ، مجسمه، انواع قاب ها و ...  به دلیل ماهیت زینت بخشی طلا، جلوه ای ارزشمند به آنها میبخشد.


 

اجرای ورق طلا بر روی گچبری های سقف
ورق های ساختمانی به دلیل مقاومت بالایی که نسبت به سایر انواع ورق ها دارند جهت مصارف ساختمانی و حتی در فضاهای بیرونی ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

نمونه کار استفاده از ورق طلا در فضای باز 
در دکوراسیون داخلی و به ویژه برای افراد خاص پسند نیاز به ایجاد فضاهایی لوکس و متفاوت احساس می شود که در چنین مواردی استفاده از ورق طلا و اضافه کردن رنگ طلایی به دلیل جلوه و تنوع زیادی که در اختیار طراحان قرار می دهد،  میتواند گزینه ی پیشنهادی مناسبی باشد.از ورق طلا، جهت آنتیک کردن انواع مجسمه ها(چوبی،گچی،فلزی)، فریم قاب عکس و آیینه و نیز انواع ظروف شیشه ای استفاده میشود.


قاب های طلایی و نقاشی های طبیعت ترکیبی کلاسیک هستند و آن ها را می‌توان در هر خانه ای از رسمی و سنتی گرفته تا مدرن و التقاطی به کار برد.


کهنه کاری روی ورق طلا

با استفاده از ورق طلا میتوان نمایی آنتیک در اشیا ایجاد کرد ، همچنین برای اینکه از درخشش زیاد آن کاسته شود و اشیا قدیمی تر به نظر برسند میتوان آن ها را با رنگ سیاه یا قهوه ای تیره ی بسیار رقیق شده ، رنگ آمیزی نمود . از دیگر ترفند هایی که به قدیمی تر به نظر رسیدن وسایل کمک میکند ایجاد خراش روی سطوحی است که ورق کاری شده اند که نشان دهنده ی فرسایش طی زمان طولانی می باشد.


تهیه  و تنظیم خانم مهندس پردیس دلکش ، مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران

عکس های اجرایی از نمونه کارهای استاد فرهاد برزگر (طراح ، دکوراتیو ) _  عکس های تزیینی از گوگل.


خدمات مشابه