4528  

طراحی و ساخت کلبه ی چوبی

کلبه های ساخته شده در طبیعت، اگر با سازه های چوبی ساخته شوند قطعا برای افراد بسیار جذاب هستند. کلبه ای در دل طبیعت با مصالحی هماهنگ و سازگار با  آن به طوری که حتی قابل تجزیه پذیری نیز می باشند.
خانه های چوبی کوچک می تواند مکانی رویایی برای گذراندن تعطیلات، به دور از هیاهو و شلوغی زندگی شهری باشد. طراحی و ساخت خانه ها و کلبه های چوبی، یکی از تخصص های مهندسین مشاور دکتر سرور می باشد. در ادامه نمونه هایی از این کلبه های چوبی همراه با توضیحاتی آورده شده است.

طراحی و ساخت کلبه چوبی
طراحی و ساخت کلبه چوبی


طراحی خانه چوبی


مساحت خانه های چوبی به چند مورد بستگی دارد ابتدا تعداد نفراتی که قرار است از آن استفاده کنند و همچنین بودجه ای که برای ساخت آن در نظر گرفته شده.
کلبه های چوبی می توانند در انواع مختلفی طراحی شوندو به دلیل وجود جدیدترین نوآوری های تکنولوژی ساخت، اجرا آنها امکان  پذیر است. توپوگرافی سایتی که قرار است خانه چوبی احداث شود، نقشه کف خانه چوبی را تعریف می کند، این امر موجب می شود تا ایده ها و طرح های غیر منتظره ای ایجاد شود. همچنین طراحی سقف، تعداد طبقات و محل وروردی نیز به آب و هوا، توپوگرافی و موقعیت سایت بستگی دارد.

طراحی و اجرای خانه چوبی
طراحی و اجرای خانه چوبی
طراحی و اجرای خانه چوبی
 

اجرا و ساخت خانه چوبی


ساخت کلبه های چوبی، هزینه ی نسبتا بالایی دارد، زیرا چوب در ایران یکی از مصالح گران برای ساخت و ساز می باشد. اگرچه نتیجه ی کار احساس رضایت بسیاری به همراه دارد.کم بودن متراژ این خانه های چوبی به همین دلیل است.
نکته مهم این سازه ها سرعت ساخت آنها در مقایسه با سایر سازه ها می باشد. همچنین حجم کمی که این خانه های چوبی اشغال می کنند مناسب افرادی است که می خواهند متراژ کمی از زمین خود را به خانه اختصاص بدهند.
چوب نسبت به سایر مصالح از مقاومت زیادی برخوردار است و کاملا برای بارگذاری مناسب است. برای ساخت خانه های چوبی می توان از انواع چوب استفاده کرد که در آزمایشگاه های تخصصی میزان مقاومت آنها سنجیده شده است که در نهایت با توجه به طراحی و میزان بودجه در نظر گرفته شده انتخاب  می شود. انتخاب چوب مناسب می تواند زیبایی خانه چوبی را چندین برابر کند به طوری که حتی کلبه های کوچک را به میزان قابل توجهی زیبا کند.
 

طراحی و اجرای خانه چوبی
ساخت و طراحی کلبه چوبی
طراحی و ساخت کلبه چوبی

تامین انرژی خانه چوبی


برای آنکه بتوان کلبه یا خانه چوبی ساخته شده را در تمام فصول استفاده کرد باید در معماری آن فضایی برای قرار گرفتن تاسیسات در نظر گرفت. این فضای می تواند در داخل یک زیر زمین کوچک باشد یا در فضای خالی زیر شیروانی قرار بگیرد. با این وجود باید با مهندسین مشاور  مشورت کردتا در ادامه از نظر ایمنی و ساختاری با مشکلی مواجه نشد زیرا از دغدغه های اصلی سازه های چوبی اشتعال پذیر بودن آنها است. اما از نظر میزان انرژی مصرفی کاملا مقرون به صرفه می باشند که علت آن در ابتدا به دلیل متراژ های کم آنها و عایق بندی بسیار خوب است.

طراحی و اجرای خانه چوبی


انواع خانه های چوبی


خانه های چوبی را  می توان به شکل خانه ای درختی بر روی درخت طراحی کرد. این خانه های درختی حس ماجراجویانه ای را برای کاربران به همراه دارند. اکثرا کودکان از این کلبه های چوبی درختی استقبال می کنند. می توان این کلبه ها را در مقیاس کوچک در حیاط، مخصوص کودکان طراحی کرد.
همچنین این خانه ها را می توان به صورت خانه هایی برای سفر طراحی کرد. کلبه های کوچک چوبی متحرک (پرتابل) یکی از خاص ترین انواع این کلبه ها هستند. در تصویر کلبه متحرک (پرتابل) پایین طراحی به نحوی بوده است که بتوان با یدک کشیدن کلبه با یک وسیله نقلیه آن را جابه جا نمود، بنابراین کلبه برای مثال به سه قسمت اصلی جهت حمل تقسیم شده است که یک قسمت از کلبه بر روی چرخ قرار گرفته است.
 

طراحی کلبه چوبی
ساخت کلبه چوبی
ساخت کلبه چوبی
ساخت کلبه چوبی
کلبه چوبی ساده
طراحی کلبه چوبی
کلبه چوبی ارزان
کلبه چوبی ساده
طراحی و ساخت کلبه چوبی
کلبه چوبی
ساخت و طراحی کلبه چوبی
طراحی کلبه چوبی
طراحی و اجرای خانه چوبی
ساخت و طراحی کلبه چوبی

مولف: مونا هاشمیمقالات مشابه