×
  1655  

استخر بی نهایت

در طراحی محوطه و لنداسکیپ، استخر از عناصری است که توجه به آن به جذابیت و زیبایی بصری فضا کمک می کند و اغلب یکی از فضاهای مورد نیاز کارفرمایان در طراحی ویلا می باشد. امروزه طراحی استخر هایی با عنوان استخر بی نهایت بسیار رواج دارد. به طور کلی در کنار انواع استخرها، ممکن است اتاقک استخر نیز طراحی شود که فضایی کاربردی می باشد. در این مقاله به چند سوال در رابطه با استخر های بی نهایت پاسخ داده می شود. همچنین چند نمونه از اتاقک های استخر به همراه توضیحاتی برای طراحی این فضا آورده شده است.

استخر بی نهایت
استخر بی لبه
استخر بی نهایت چیست؟
استخر بی نهایت، به استخری گفته می شود که لبه ی یک یا چند طرف آن پایین تراز سایر لبه ها می باشد. در نتیجه نمای رو به رو  از داخل استخر قابل مشاهده می باشد و البته این طور به نظر می رسد که استخر تا خط افق ادامه دارد. می توان گفت استخر بی نهایت نتیجه ی استفاده ی هوشمندانه از خطای دید در طراحی می باشد.  
استخر بی نهایت در زبان انگلیسی به نام های endless pool  و infinity pool  شناخته می شود.

طراحی استخر بی لبه 
چه مکان هایی مناسب استخر های بی نهایت می باشند؟
مناسب ترین مکان برای ساخت استخر بی نهایت، مکان هایی است که بین محل قرارگیری استخر و منظره ی رو به رو اختلاف سطح زیادی وجود داشته باشد، این اختلاف سطح به کمک خطای دید چشم انداز زیبایی را رقم می زنند. از جمله منظره های مناسب برای طراحی استخر های بی نهایت کنار سواحل  و ویلا های رو به دریا که آب دریا و آبی آسمان ترکیب می شوند، پشت بام آپارتمان ها و تراس ها می باشند.

طراحی استخر بی لبه
استخر بی لبه
نمای استخر بی نهایت در هنگام غروب آفتاب در محوطه ای که قسمتی از آن پوشیده شده است. منظره ی رو به روی این استخر، دریا می باشد و استخر به سمت آن کشیده شده است. از این زاویه قسمت بالایی درختان قابل مشاهده است ولی اگر بر  روی صندلی های نشیمن بنشینید، استخر بی نهایت به نظر می رسد.

استخر بی نهایت
استخر بی نهایت
طراحی استخر های بی نهایت به چه صورت است؟
فرم و شکل استخرها باید با توجه به طرح کلی محوطه و لنداسکیپ طراحی شود، اگرچه استخر های بی نهایت بیشتر مستطیل شکل می باشند ولی طراحی آن با اشکال مختلف که با بقیه المان های محوطه کار کند و هماهنگ باشد نیز می تواند مناسب باشد.
دیواره ی استخر در سمتی که لبه ی آن پایین قرار گرفته است، معمولا از جنس شیشه می باشد. البته گاهی از کاشی نیز استفاده می شود ولی با توجه به فلسفه ی طراحی این نوع استخر، شیشه متریال بهتری می باشد تا دید به محوطه ی رو به رو  از داخل آب نیز وجود داشته باشد و این طور به نظر می رسد که استخر شما حد و مرزی ندارد و تا دور دست ها ادامه دارد.
سیرکولاسیون آب در  استخر های بی نهایت به این صورت می باشد که  آب از لبه به داخل یک آبشار سرازیر می شود و دوباره به استخر پمپ می شود.

استخر بی نهایت
استخر بی لبه
این استخر در لبه ی یک جنگل گرمسیری واقع شده است. چشم انداز تپه ای و جنگلی چشم اندازی فوق العاده به استخر می دهد.

طراحی استخر بی نهایت
هزینه ی ساخت و اجرا استخر بی نهایت چه قدر است؟
هزینه ی ساخت و اجرای این استخرهای بی نهایت معمولا زیاد است. به هر حال به وجود آوردن این جلوه بصری خاص نیاز به طراحی جزئیات ساختاری، مکانیکی و معماری زیادی دارد.
البته هزینه ساخت استخر بی نهایت، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از این عوامل می توان به ابعاد، محل احداث، نوع طراحی، میزان متریال، کیفیت و برند تجهیزات، اشاره کرد. یکی از مواردی که در تعیین هزینه های مربوط به ساخت استخر بی نهایت تاثیرگذار می باشد، تعداد لبه های محو شونده  است. هر چه تعداد لبه های محو شونده در استخر شما بیشتر باشد باعث زیباتر شدن استخر  و افزایش  هزینه های مربوط به احداث این نوع استخر می باشد.
همان طور که گفته شد، سیستم سیرکولاسیون آب در استخر های بی نهایت با استخر های معمولی متفاوت است و  طراحی و نصب سیستم های آب گیر و گردش مجدد در این استخر های بی نهایت هزینه ی بیشتری نسبت به استخر های معمولی دارد. 

استخر بی لبه


این نمونه ی استخر بی لبه را می توان یک اثر هنری دانست. این استخر در دو قسمت جداگانه برای شنا طراحی شده است. دیواره ی قسمت بالایی به صورتی طراحی شده است که آب سر ریز آن به قسمت پاینی می ریزد.

استخر اینفینیتی

طول این استخر برای شنا مناسب است. منظره ی رو به روی این استخر در یک سمت درختان سبز و فراوان است و در سمت دیگر  می توان جزیره ی پیش رو را دید. در قسمت میانی استخر یک مسیر کاشی کاری شده قرار گرفته است.


استخر بی لبه

طراحی استخر بی نهایت

طراحی استخر بی نهایت

طراحی استخر بی نهایت

طراحی استخر بی نهایت

طراحی استخر بی نهایت

 مقالات مشابه