×

مدلسازی BIM

مدلسازی BIM در صنعت ساختمان


مدلسازی اطلاعات ساختمان( بیم) یکی از راه های افزایش کیفیت، سرعت و بهره وری ساخت در طراحی معماری و طراحی سازه می باشد. مدلسازی BIM در کشور های پیشرفته به یک ضرورت در صنعت ساخت بدل شده و این فناوری روز به روز در حال ارتقا و توسعه است.
کاربرد BIM صرفا مربوط به بخش نرم افزاری نیست و دارای استاندارد ها و آیین نامه های مختلفی است و برای داشتن مدل BIM همواره تسلط به این بخش مهم خواهد بود .
جالب است بدانید مدلسازی اطلاعات ساختمان تنها مربوط به زمان ساخت زمان طراحی نیست، بلکه در حین ساخت و در زمان بهره برداری ساختمان نیز کاربرد دارد. این امر سبب می شود که پس از گذشت چند دهه از ساخت در صورت نیاز به تغییرات در ساختمان با داشتن اطلاعات مدلسازی ساختمان به راحتی و با هزینه ای کمتر اقدام به این امر نمود.
برای اجرای یک مدل BIM بصورت اصولی نیاز به استفاده از نرم افزارهای این زمینه  می باشد که نرم افزار های Revit و Navisworks از مهم ترین نرم افزار های حوزه BIM هستند،که مدلسازی سه بعدی BIM در رشته های مختلف ساختمان در رویت و همچنین زمان بندی پروژه، کلش گیری پروژه و همچنین متره و برآورد دقیق در نویس ورکز انجام می شود. باید توجه داشت که علاوه بر بروز بودن دانش نرم افزاری،  داشتن اطلاعات دقیق در این زمینه سبب می گردد تا با درکی صحیح از مدل مورد نیاز اقدام به مدلسازی پروژه در بستر BIM نماییم. مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران با  سال ها سابقه فعالیت در زمینه  مدلسازی اطلاعات ساختمان و همچنین آشنا بودن با استاندارد های مدلسازی سه بعدی BIM در صنعت ساخت فعالیت های طراحی خود را همواره با توجه به این فناوری جدید انجام داده و آماده ارائه خدمات در حوزه BIM می باشند.


پروژه های مدلسازی BIM -خدمات مدلسازی BIM