×
  4193  

بررسی کاربرد سقف کرومیت

کاربرد سقف کرمیت که با استفاده از تیرچه های فولادی ساخته می شوند، از اوایل دهه شصت در کشور ما شروع شد که در سالهای اخیر استفاده از آنها به نسبت گذشته به شدت افزایش یافته است. ساختار کلی این سقف مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و تفاوت اصلی بین آنها این است که در سقف کرمیت از تیرچه های پیش ساخته فولادی (اصطلاحا تیرچه های فولادی با جان باز) استفاده می گردد و در سقف های تیرچه بلوک از تیرچه های فوندوله ای استفاده می شود. این تیرچه ها از یک تسمه فولادی در پایین، یک نبشی فولادی در بالا و یک میلگرد زیگزاگ به عنوان عضو مورب ساخته می شوند.
سقف کرومیت اکثرا در طراحی سازه فولادی به کار می روند.

تفاوت سقف تیرچه بلوک و سقف کرومیت

در هنگام اجرای سقف های تیرچه بلوک، لازم است تا زیر تیرچه ها از پایه های موقت (شمع) استفاده شود. این در حالی است که در سقف کرومیت، نیازی به استفاده از شمع در زیر تیرچه ها نیست و به عبارتی طراحی تیرچه های سقف کرومیت به گونه ای انجام می گیرد که بتوانند بدون کمک شمع نیز، وزن بتن خیس و عوامل اجرایی را تحمل کنند. دقت داشته باشید که این موضوع، مهمترین تفاوت عملکردی و اجرایی بین سقف تیرچه بلوک و سقف کرومیت است. استفاده نکردن از شمع در سقف کرومیت، در نهایت باعث می شود که بتوان همزمان چند سقف را در سازه بتن ریزی کرد و زمان اجرای پروژه را کاهش داد. این همان موضوعی است که مهندسان و مجریان ساختمان را در سالهای اخیر به استفاده از این سقف ها به جای سقف تیرچه بلوک ترغیب کرده است. دقت شود که در سقف تیرچه بلوک به دلیل استفاده از شمع زیر سقف ها، عملا نیاز است تا سقف ها طبقه به طبقه اجرا شوند.

سقف کرومیت و معایب آن در سازه های بتنی

همانطور که در بالا ذکر شد بزرگترین مزیت سقف تیرچه کرومیت نسبت به سقف تیرچه بلوک اجرا کردن همزمان چند طبقه می باشد که این بحث در ساختمان های بتنی چندان حائز اهمیت نیست چرا که ساختمان های بتن آرمه باید طبقه به طبقه اجرا شوند. در تیرچه های فولادی با توجه به اینکه مقدار برش در تکیه گاه تیرچه ها حداکثر می باشد، برای تامین ظرفیت برشی کافی برای تیرچه قبل از گیرش بتن، غالبا قسمتی از جان تیرچه در دو انتهای آن با استفاده از ورق فولادی پوشانده می شود. این ورق ها در سازه های فولادی مشکلی ایجاد نمی کنند، ولی در سازه های بتنی این ورق ها از پیوستگی بخشی از بتن جلوگیری کرده و باعث ضعیف شدن مقطع در آن قسمت می شوند (چیزی که در طراحی در نظر گرفته نشده است).
در سازه های فولادی، تیرچه بر روی تیر فولادی قرار گرفته و با استفاده از جوش تسمه تحتانی به تیر اصلی، اتصال موقتی تیرچه به تیر به طور مناسب تامین می شود ولی در سازه های بتنی، تنها بخشی از تسمه تحتانی داخل تیر قرار می گیرد که ممکن است قبل از گیرش بتن، تیرچه ها از محل تکیه گاه خود خارج شده و سقف فرو ریزد. به همین دلیل باید کنترل لازم جهت انتقال برش تیرچه به تیر انجام گرفته و نیروهای وارده از طریق تعبیه اتصال مناسب منتقل گردد.
با توجه به استدلالات فوق، به کارگیری سقف های کرومیت در سازه های بتنی چندان جذاب نبوده و مهندسان حرفه ای از آن استقبال نمی کنند، هرچند برخی مواقع استفاده از آن مشاهده می شود. دانش فنی مشابه


سقف عرشه فولادی چیست سقف عرشه فولادی چیست

سقف عرشه فولادی در حال حاضر یکی از پرکاربردترین نوع سقف در طراحی سازه فولادی می باشد. سقف عرشه فولادی حالت خاصی از سقف کامپوزیت است که در آن به جای قالب بندی چوبی بین تیرچه ها، از یک ورق فولادی کنگره دار روی پروفیل ها استفاده می شود که به...

  2800  

نظرات کاربران ، پرسش و پاسخ