×
  7954  

بررسی روند اجرای چاه فاضلاب

اجرای چاه فاضلاب، در صورت عدم وجود اگو ضروری می باشد و مانند آب بندی چاله اسانسور دارای نکات خاصی می باشد.
در این مقاله به بررسی روند اجرای چاه فاضلاب و کول گذاری چاه فاضلاب می پردازیم.

اجزای چاه فاضلاب
اجزای چاه
 
طول انباری در این پروژه 6 متر ،طول میله چاه نیز 11 متر می باشد که ابتدا به کلیات کار پرداخته و سپس روند اجرای چاه فاضلاب را در ادامه دقیق تر بررسی می نماییم.

 


حبیب تاجیک با سال ها سابقه در حفر میله چاه و انباری، در زمانی سریع و با رعایت شرایط ایمنی اتجام شد. ایشان در دو دو روز، 6 متر طول انباری زدند با قاعده پایین 1.2 تا 1.3 متر ، ارتفاع 1.6 تا 1.75 متر، قاعده بالایی 30 تا 50 سانتی متر. در دو جهت مخالف 6 متر طول به صورت دو تونل سه متری حفر شد.
حفاری چاه توسط دو نفر و در ساعت کاری 8 صبح تا 5 بعد از ظهر با یک ساعت تایم استراحت انجام شد و در روز سوم نیز کول گذاری تا ظهر انجام شد.

حفر چاه
مغنی چاه

جهت ارائه قیمت حفر چاه می توان گفت: هزینه متر طول حفر میله انباری در آبان ماه 1399 تقریبا متر طولی 350 تا 400 هزارتومان می باشد. که حدودا 20 درصد این هزینه مربوط به کول گذاری انباره و میله می باشد. شایان ذکر است به گفته چاه کن آقای حبیب تاجیک یک انباری با ابعاد ارائه شده، با ضریب 3 محاسبه محاسبه می شود. برای مثال یک میله به قطر 80 به طول 11 متر و دو انباری به طول 3 متر با مقطع اشاره شده، 29 متر طول جهت محاسبه در نظر گرفته می شود.

حفر چاه
اندازه گیری دقیق طول انبارچاه 
 
حفر چاه
اندازه گیری در چاه
 
ابتدا با بازکردن دهانه چاه و بررسی مجری تخلیه چاه و انداختن سنگی در چاه فاضلاب، متوجه شدیم که چاه خالی می باشد .
در صورت پربودن چاه نیاز به تخلیه چاه می باشد که ماشین های تخلیه چاه در محل قرار می گیرند و چاه را تخلیه می کنند.جهت تخلیه فاضلاب ماشین های تخلیه فاضلاب در محل مورد نظر قرار می گیرند و کار تخلیه را انجام می دهند.

اجرای چاه فاضلاب
 ماشین های تخلیه چاه
 
پیش از حفرچاه نیاز است که  ابتدا دهانه چاه بوسیله گچ تا حدودی مقاوم گردد تا در هنگام حفرچاه ریزش صورت نگیرد.
 
حفر چاهگچ زدن دهانه چاه 
 
با باز کردن بیشتر دهانه چاه متوجه شدیم که بافت خاک شن و ماسه با دانه درشت است .شن و ماسه دارای زهکش خوبی می باشد و آب از آن زهکش می شود ولی در این نوع خاک احتمال ریزش چاه بیشتر می باشد.

خاک شن و ماسه
خاک شن و ماسه
 
حفر چاه
سبد های خاک برداری
 
از دیگر موارد قابل توجه این است که خاک باتوجه به جنس خود دارای ضریب تراکم می باشد که میزان خاک خروجی ازچاه  با نسبتی با توجه به جنس خاک از میزان پیشروی آن بیشتر می باشد.این خاک به دلیل متراکم نبودن حدودا بیست درصد تراکم بیشتری خواهد داشت.
هرسبد خاک با یک بالابر تک فاز آورده شده، سپس پشت سبد مجدد با قلاب بالابر سر و ته شده و پس از خالی کردن در فرغون خاک به بیرون محل انتقال داده می شود
حجم این سبد های مغنی تقریبا 70 لیتر می باشد. در این پروژه قصد بر مقاوم سازی چاه موجود و ایجاد انباره در آن بوده است. از آنجا که خاک مورد نظر زهکش مناسب داشت و لجنی برای تخلیه نبود. در تاریخ این پروژه هر کیسه سبد، 70000 تومان از چاه بیرون اورده شد.
.
اجرای چاه فاضلابحفر و خاک برداری انبار چاه

اجرای چاه فاضلابانتقال خاک برداری چاه فاضلاب
 
با توجه به  مقاومت کم خاک شن و ماسه و احیا چاه قدیمی، نیاز به کول گذاری بود، کول ها استوانه های سیمانی در ابعاد مختلف می باشند که مانند ستون عمل می کنند و از ریزش چاه جلوگیری می کنند.
تعداد کول ها با توجه به ابعاد چاه حفر شده از مرجع تخصصی کول سیمانی تهیه گردید، نسبت قیمت به کیفیت در این سایت نسبت به سایر پیمانکاران بهتر بود.
بطور کلی با توجه به ابعاد استاندارد هر کول، کول های دایره میله حدودا هز پنج عدد یک متر می باشد و کول های انبار چاه هرچهار عدد یک متر می باشد.
 
کول ها باتوجه به دونوع زیر دسته بندی می شوند:
کول گرد (میله ای)
کول بیضی (انباری)می باشند.

اجرای چاه فاضلابکول های چاه

اجرای چاه فاضلابانتقال کول ها به محل حفر چاه

اجرای چاه فاضلاببررسی ابعاد کول
در کلیپ فوق نحوه انتقال کول ها به داخل چاه را مشاهده می فرمایید.
 
مراحل کول گذاری:
نکته مهم دیگر پس از کندن انباری قرار دادن کول ها به سرعت می باشد زیرا خاک دچار هوازدگی می گردد که ریزش می کند با توجه ویژگی این خاک که به سرعت ریزش می کند این نکته حائض اهمیت می باشد، برای کول گذاری دهانه چاه ابتدا با میگردد و کول ها از پایین تا بالا چیده می شود تا از ریزش چاه جلوگیری کند.
 
اجرای چاه فاضلاب انتقال کول ها به چاه

اجرای چاه فاضلاب
کول های انبار چاه 

اجرای چاه فاضلابچیدن کول های چاه

اجرای چاه فاضلابچیدن کول های چاه

اجرای چاه فاضلابچیدن کول های چاه

اجرای چاه فاضلابچیدن کول های چاه

اجرای چاه فاضلاباتمام کول گذاری

اجزای چاه فاضلاب
کول های چاه فاضلاب

در کول گذاری انبار چاه فاضلاب درز هایی بین کول ها جهت عبور لجن ها و فضولات ایجد می شود.

کول انباردرز ایجاد شده بین کول ها
 
باتوجه به اینکه چاه قبلا استفاده شده، گرمای و بوی زیادی وجود دارد که مغنی چاه به سختی در آن به سختی کارمی کند، به همین دلیل استفاده از موتورهاي برقي مكنده هوا در ابتداي كار در چاه‌ها سبب تخليه گازهاي سمي و هواي راكد آنها مي‌شود و استفاده از اين گونه دستگاه‌هاي تهويه و دستگاه‌هاي دمنده هوا هنگام حفر چاه نيز ضروري است.
اجرای چاه فاضلابدمنده هوا

اجرای چاه فاضلابدمنده هوا

اجرای چاه فاضلابانتقال مشمبای هوا به چاه
 
پس از اتمام مراحل فوق هنگامی به دهانه چاه می رسیم، در هانه چاه ، قیف و یا گلدان قرار می دهند، گلدانی محل اتصال لوله های فضلاب به چاه فاضلاب می باشد. انتهای لوله های فاضلاب باید از طریق گلدانی وارد چاه شوند و آب و فاضلاب را به داخل چاه هدایت کنند.

گلدانی چاهگلدانی چاه 

اجرای چاه فاضلاب نصب گلدانی چاه

اجرای چاه فاضلاب نصب گلدانی چاه
 
اجرای چاه فاضلابنصب گلدانی چاه
 
پس از این مرحله با جايگذاري لوله هاي انتظار جهت تاسيسات اقدام بستن سرچاه می نماییم. لوله ها با توجه به کف سازی با شیب 1.5 درصد به گلدان چاه متصل شده اند.
 
مدلسازی لوله تاسیساتمدلسازی لوله تاسیسات در اتصال به چاه
 
اجرای چاه فاضلاباجرای لوله انتظار

اجرای چاه فاضلاباجرای لوله انتظار

بستن چاهبستن درب چاه
 
باتوجه به قرار گرفتن جک هیدرولیکی در بالای چاه و فشاری جک که دارد ، درنظر گرفته شد که سرچاه حدود سه چهار متر پایین تر از فونداسیون چاله آسانسور قرار بگیرد که در زمان اجرای فونداسیون بار پخش شود و پیاز تنش درعمق کمترشود.
 
 دانش فنی مشابه


اجرای آب بندی چاله آسانسور اجرای آب بندی چاله آسانسور

اجرای آب بندی چاله آسانسور با کیفیت قابل تضمین در کنار اجرای چاه فاضلاب، یکی از تخصص های اجرایی مهم در صنعت ساختمان می باشد. آب بندی سطوح به ویژه آب بندی چاله آسانسور در صورتیکه با مصالح با کیفیت و مجریان با تجربه انجام نشود، از جمله مهمترین فعالیت هایی است...

  3168  

نظرات کاربران ، پرسش و پاسخ