×
  536  

تسمه نقاله چیست

تمسه نقاله (conveyor belt) یک ابزار محرکی که درصنایع کاربرد ویژه ای دارد تسمه نقاله یکی از اجزای اصلی سیستم انتقال مواد به صورت تسمه‌ ای است این وسیله به صورت نواری و در یک راستا حرکت می کند.جهت مشاوره در زمینه ساخت و اجرا تسمه نقاله با این مهندسین مشاور می توانید تماس بگیرید.

تسمه تقاله در معدن روباز
تسمه نقاله در فروگاده
 

تسمه نقاله ومشخصات فنی آن

کانواینر (تسمه نقاله) یک ابزار کاربردی در سیستم انتقال تسمه است که به وسیله یک موتور گیربکس برقی تسمه به حرکت درآمده و حول یک محور به گردش در می آید وبرای کم کردن اصطلاک تسمه نقاله از بلبرینگ وقرقره در بخش های مختلف آن از این سیستم استفاده می شود این سیستم انتقال نیرو از نقطه ابتدا وبلعکس میچرخد و کاربرد آن اکثرا برای بارگیری و تخلیه بار استفاده میشود.

تسمه نقاله نواری
تسمه نقاله در صنعت ارسال بسته
 

پوشش تسمه نقاله

تسمه نقاله به طور کلی به صورت یک یا چند لایه میباشد که در پایین ترین حالات لاستیکی بالا به صورت مواد پلیمری سه لایه ،منجید و پوشش لاستیکی پایین است. نوع پوشش تسمه نقاله یا همان تسمه نقاله لاستیکی از مواد پایهٔ پلیمری که از لاستیک طبیعی (کائوچو) ساخته می‌شوند – تشکیل شده‌است و این پوشش بنا به نیاز مصرف‌کننده تعبیه می‌شوند و بر حسب ویژگی مقاومتی آن‌ها در برابر گرما، روغن، حرارت، مواد ساینده و … از متریالی‌هایی چون SBR, NR,NBR,EPDM تولید می‌شوند که قطعاً نوع لاستیک مصرفی روی قیمت نهایی تأثیر بسزایی دارند.

تسمه نقاله درکارخانه فرآوری
تسمه نقاله در کارخانه سیمان
 

تسمه نقاله و انواع آن

تسمه نقاله براساس نوع کاربردی که در صنایع مختلف دارند انواع مختلفی دارند که عبارتنداز:
تسمه‌های نقاله EP یا منجید دار  TEXTER
تسمه‌های نقاله سیم دار  SIDERFLEX یا ST
تسمه‌های نقاله الواتوری  ELETEX  
تسمه‌های نقاله باکت دار  FLEXOBORD
تسمه‌های نقاله آرامید  ARABELT
تسمه‌های نقاله لوله ای PIPEX
تسمه‌های نقاله شورون آجدار یا  SPINATEX  
تسمه‌های نقاله یک لایه  TEXBIND
تسمه نقاله‌های اسپیرال Spiral
تسمه‌های نقاله منجید دار پرکاربردترین تسمه‌های نقاله هستند که از یک یا چند لایه منجید یا کرکس تشکیل شده‌اند. تسمه‌های نقاله استیل کرد با ازدیاد طول بسیار کم و مقاومت کششی بالا برای خطوط نقاله طویل، جایگزین مناسبی برای تسمه‌های EP می‌باشد.

نوارنقاله طولانی ازمعدن به محل فرآوری
تسمه نقاله در معدن زغال سنگ
 

نوار نقاله در معدن

نوار نقاله درمعدن سلستین و فرآوری سنگ سلستیت مقدار عمده ای از مواد معدنی که به عنوان مواد خام در صنایع اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند با استخراج از معادن به دست می‌آیند. این امر به‌طور مداوم نیازمند به کانوایر (تسمه نقاله‌های) با مقاومت بالا در برابر ضربات سنگین، مقاومت در برابر پاره گی و سایش زیاد است تا بتوانند به بهترین نحو هزاران تن مواد معدنی (اولیه یا فرآوری شده) را جابه‌جا کنند.

نوار نقاله در معدن زیر زمینی
تسمه نقاله در معدن روباز

منابع:  https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B3%D9%85%D9%87_%D9%86%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87دانش فنی مشابهنظرات کاربران ، پرسش و پاسخ