×
  5575  

تجربه های سرپرست کارگاه

سرپرست کارگاه شخصی است که توسط پیمانکار تعیین می شود تا اجرا پروژه در کارگاه را به طور کامل سرپرستی کند . سرپرست کارگاه یکی از مهم ترین و ضروری ترین نیروها در پروژه های ساختمانی است زیرا باعث ایجاد هماهنگی میان بخش های مختلف پروژه می شود و همه ی فعالیت های اجرا شده در پروژه را کنترل می کند. پروژه های ساختمانی معمولا طبق برنامه زمان بندی مشخصی که از قبل تعیین شده اند اجرا می شوند و به کمک یک سرپرست کارگاه با تجربه این برنامه قابل اجرا می باشد.
یک سرپرست کارگاه ممکن است در پروژه های مختلف چالش های مختلفی را تجربه کند. بنابراین در اینجا به برخی تجربیات سرپرست کارگاه که در بازسازی دفتر دوازدهم کسب کرده است، اشاره می کنیم.
-از مهم ترین مواردی که سرپرست کارگاه باید به آن توجه کند درک نقشه های معماری، شناخت کاربری هر قسمت پلان و توجه به ابعاد روی نقشه است.
-کلش گیری در محل پروژه به وسیله سرپرست کارگاه بسیار اهمیت دارد، به این معنا که باید توانایی تجسم نقشه تاسیسات، لوله برق، تاسیسات مکانیکی، فاضلاب، سازه و از مهم تر نقشه های معماری داشته باشید و در حین اجرایی کردن طرح مانع تداخل آنها شوید.
-شناختن اعضای مشغول در کارگاه و دانستن ویژگی های آنها به شما کمک می کند تا بتوانید متناسب با توانایی آنها وظایفی را به آنها محول کنید.
-با توضیحات ساده به کارگران و یا مسئول فنی آنها را در جریان اهداف خود قرار دهید. گاها کارگران تجربیا اجرایی خوبی دارند که باعث می شود پروژه پیشرفت قابل قبولی داشته باشد.
-برای انجام کارهایی که به شما محول می شود بازه زمانی حدودی در نظر بگیرید و سعی کنید برای خودتان برنامه ی زمان بندی جداگانه ای نیز داشته باشید.
-برای داشتن خطا و آسیب کمتر در پروژه های ساختمانی عملیات پر ریسک و مهم که نیاز به تمرکز بیشتری دارند را در ساعات اولیه انجام دهید.
-مسئولیت همه امور در کارگاه به عهده سرپرست کارگاه است، پس بررسی همه موارد ضروری است. بنابراین  گفته های پیمانکاران و مسئول فنی نیز نیاز به بررسی مجدد دارند برای مثال مسائل مالی، فاکتورها و لیست سفارشات.
-هنگام تیغه چینی سعی کنید اتاقها مربعی شکل باشند(گونیا)، تا هنگام کفسازی و سنگ کاری کف به مشکل برنخورید.
-متریال های مصرفی در کفسازی و دیوارها را بشناسید و به جزئیات اجرایی آنها دقت کنید.
-محاسبات سرانگشتی برای یک سرپرست کارگاه، بسیار پرکاربرد هستند.برای مثال:
 

محاسبات سر انگشتی

-در اکثر موارد محاسبات سازه جوابگوی یک مقطع خواهد بود اما مقاطع هنگام حمل و نقل و جا به جایی صدمه می بینند و یا تاب برمی دارند. برای مثال در این پروژه برای آسانسور نبشی ۸ از نظر محاسباتی مناسب بود اما هنگامی که به کارگاه رسیدند تماما صدمه دیده بودند.
-برای انتقال بار جانبی دیوار به سازه اصلی از وال پست استفاده کردیم که باید حتما به سازه اصلی پل و ستون اتصال داشته باشد.دانش فنی مشابه


مقایسه انواع دیوار مقایسه انواع دیوار

مقایسه انواع دیوارها از نظر کیفیت، هزینه، سرعت در اجرا و ... از جمله مسائلی هستند که همیشه دغدغه کارفرمایان و پیمانکاران بوده است.ما در اینجا به بررسی انواع دیوارهای معمول ساختمانی رایج می پردازیم. دیوارهای تری دی پانل، بلوکAAC یا همان هبلکس، لیکا، سفال، آجرو... از جمله دیوارهایی هستند که در...

  11405  

نظرات کاربران ، پرسش و پاسخ