×
  5773  

مجری ذیصلاح ساختمان پایه یک

مجری ذیصلاح یا سازنده ذیصلاح یک انتخاب شایسته و سودمند (و امروزه الزامی از نظر سازمان نظام مهندسی استان تهران) برای کارفرمایان و ساختمان سازان است. مجری ذیصلاح حقوقی سازمان نظام مهندسی می تواند به صورت پیمان مدیریت و یا به صورت مدیریت اجرایی با رعایت وظایف مجری ذیصلاح، ساختمانی استاندارد همراه با شناسنمه ساختمان را با رعایت اصول مهنسی ساختمان، اجرا نماید. از سال 1384، حضور مجری ذیصلاح در مقررات ملی ساختمان لازم می باشد، اما این قانون سالها اجر نمی شد.  با توجه به بستر کنونی جامعه  که با سرعتی کم به سوی هر چه بیشتر قانونمند شدن و اجرا نمودن قانون پیش می رود، در سال های اخیر (تقریبا از سال 1394) با توجه به اتفاقات مختلف که قانون آن ها را پیش بینی می کرد و علت وضع قانون مجری ذیصلاح نیز همین بوده است، تاکید سازمان نظام مهندسی به استفاده از مجری بیشتر شده است، هر چند شهرداری هنوز همکاری لازم را در این زمینه انجام نمی دهد.
مجری ذیصلاح
البته باید علت یابی نمود که چرا شهرداری، این چنین برخورد می کند! از آنجا که متاسفانه تعدادی از مجریان، تنها مبلغی از کارفرما گرفته و خدماتی به آنها ارائه نمی دادند، و تنها اوراق اداری لازم را امضا می کردند، شهردای به علت صوری بودن مجری ، از موضوع مجری ذیصلاح استقبالی نمی نماید. حال آنکه حتی آن رقم کم را نیز نباید به هیچ وجه برای مجریان صوری پرداخت نمود.
باید بدانیم در کارگاهی که مجری ذیصلاح وجود ندارد، ناظر باید قسمت اصلی مسئولیت ناشی از ضعف اجرا را به عهده گیرد. این در حالی است که  که یک قانون کلی می گوید: مسئولیت پذیری در قبال یک معامله پایاپای و گرفتن ارزش خدمات آن پیش خواهد امد. بنابراین مهندس ناظر حاظر نیز در قبال هزینه ای که تنها برای نظارت تعریف شده است، مسئولیت اجرای کار را  به عهده نمی گیرد و با توجه به تاکید نظام مهندسی، نامه ای به کارفرما  می زند و عدم حضور مجری ذیصلاح را مطرح می نماید.
بعضا در این حالت، کارفرمایان، می گویند ما خود مسئولیت را می پذیریم اما این حرف لفظی است در پیشگاه مقام قضاوت، آنها بهتر است شرکتی رسمی تحت عنوان مجری ثبت کنند و کنار تجربه خود به صورت رسمی مجری کار خودشان شوند، در غیر اینصورت، نمی توانند. مانند آن است که شخصی (غیر از دکتر ذیصلاح)  در بیمارستان بگوید  فلان شخص راعمل جراحی میکنم ومحضری هم تعهد دهد که اگر چیزی شد خسارت او را می دهم، اما دادگاه درنهایت پزشک مسئول آن بخش و بیمارستان را مقصر می داند، چون آن شخص اصلا صلاحیت قانونی عمل پزشکی را نداشته است.
وظایف مجری ذیصلاح
حال در این محیط که کارفرمایان امکان دارد فکر کنند که هزینه ای گزاف برای مجری می دهند، و مجریان نیز فکر می کنند با گرفتن هزینه صوری مجری نمی توانند خدمات در شان مجری را ارائه دهند و مسئولیت پروژه را بپیذیرند، می بایست شناخت بیشتری از وظایف مجری و کارفرما پیدا نمود. در واقع کارفرما نباید حتی یک تومان برای خدماتی که نمی گیرد بپردازد و مجری نیز باید در شان هزینه ای که برای وظیفه اش تعریف شده است، مسئولیت بپذیرد و اوست که تا انتها جواب ناظر ساختمان را خواهد داد.
این نوع چالش ها در هر کشوری که کم کم می خواهد قانون را عملی کند در هر زمینه ای، پیش خواهد آمد و احتیاج به  فرهنگ سازی دارد.
خدمات مجری بر اساس توافق با کارفرما می تواند شامل: تعیین برنامه زمانبندی پروژه در فرآیند مدیریت ساخت پروژه، مطالعه و بررسی صحت نقشه های معماری، سازه، برق و تاسیسات و اجرای صحیح بنا بر اساس نقشه های طراحی تایید شده، پاسخگو بودن در برابر مهندس ناظر تا انتهای پروژه، استعلام قیمت و کیفت مناسب برای انتخاب پیمانکاران جزء، حضور یک نیروی تمام وقت در پروژه به عنوان مدیر اجرایی پروژه، آرشیو نمودن مراحل اجرایی پروژه و صدور شناسنامه فنی ساختمان باشد.
شایان ذکر است همکنون، اکثرا سازنده ها در کشور سرمایه ساخت را دارند در صورتیکه صلاحیت حقوقی انجام اینکار را ندارند و مجریان ذیصلاح نیز که مجوز این صلاحیت را گرفته اند، سرمایه لازم را برای تامین کل هزنیه ساخت ندارند. این فاصله هر چه کمتر شود، صنعت ساخت و ساز کشور نیز بهتر می شود.
لغت مجری ذیصلاح به نظر لغت مناسبی نیست ، اما از آنجا که سازندگان ساختمان در اکثر قسمت های کشور دارای مدارک تایید شده نیستند، این لغت آنها را از مجریانی که این مدارک و صلاحیت را از نظر سازمان نظام مهندسی ندارند، جدا می کند. چنانچه لغت ناظر ذیصلاح وجود ندارد، به دلیل آنکه اصلا ناظر نمی تواند بدون مدارک وجود داشته باشد. تقریبا 20 سال پیش نیز ادبیات ناظر برای ساختمان ها زیاد از سوی کارفرمایان و سرمایه گذران در زمینه ساخت و ساز شهری پذیرفته نبود، اما همکنون جز اصلی یک پروژه است، مجری ذیصلاح نیز همین مسیر را باید بپیماید تا دیگر فقط از لغت مجری استفاده شود و مجری بدون مدرک دیگر فعالیت ننماید. مانند حذف دندانسازان از عرصه فعالیت حرفه ای دندانپزشکی و به مرور حذف این لغت از عرصه جامعه. لغت مجری ذیصلاح که خود لغتی بی مفهوم است، شاید اگر همینگونه بخواهد تکامل یابد باید به لغت مجری ذیصلاح غیرصوری تبدیل شود و بعد کمی پیشرفت جامعه به تنها لغت مجری ساختمان تبدیل شود.
مدیریت ساخت
شرکت نیارش پیمون جهانگیر، مجری ذیصلاح پایه یک سازمان نظام مهندسی استان تهران، خدمات خود را با قیمت مناسب و کیفیت بالای خدمات، همراه با مشاوره رایگان در مورد جایگاه فعلی مجری در جامعه و توضیح عدم صوری بودن آن، ارائه می نماید. همچنین با کارگاه هایی که کارفرمایان آن از تجربه و کیفیت بالای ساخت برخوردارند، به صورت مجری عالیه در صورت تمایل کارفرما همکاری می نماید. جهت مطالعه بیشتر در مورد مجری ذیصلاح به دانش فنی در رابطه با مجری ذیصلاح یا سازنده ذیصلاح مراجعه کنید.
سازنده ذیصلاح
به امید ساخت بناهای با کیفیت و قبول مسئولیت در قبال تحویل یک بنا به شهروندان محترم.
 


خدمات مشابه