×
  10750  

معماری برج اداری سوئیس ری

برج اداری سوییس ری، لندن
نورمن فاستر یکی از برترین معماران جهان می باشد که آثار بی نظیری را خلق کرده است آثاری که نماد بسیاری از شهرهای دنیا شده است. نورمن فاستر از پیشگامان سبک های-تک می باشد که در طراحی هایش از تعامل سازه و معماری، علم و هنر، تکنولوژی، بهره برده است.
خلاقیت، روند ساخت و کیفیت بنا، کیفیت مصالح، توجه به منظر شهری و خط آسمان، توجه به فرهنگ و اقلیم، نور و کیفیت فضا، فرم نمادین، زیبایی شناسی، عملکرد فضا، توجه به نیازهای جامعه و مردم، استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر، همگی از مواردی است که مورد توجه او در طرح هایش بوده است و به خوبی در همه ی آثار او دیده می شود.
یکی از بی نظیرترین و ماندگار ترین آثار نورمن فاستر برج اداری سوییس ری اولین برج اکولوژیکی لندن می باشد. این برج در سال 2004 با زیربنای 76400 مترمربع و 41 طبقه شامل بخش اداری، یک مرکزخرید، رستوران، سالن غذا خوری خصوصی، یک کافه با منظره پانومرای زیبا و تالار عمومی به بهره برداری رسید. ساخت برج از سال 1997 به مدت 7 سال به طول انجامید. اگرچه این برج با بافت قدیمی شهر لندن همخوانی چندانی ندارد و در ابتدا مورد تایید نبود اما ویژگی های بی نظیر مهندسی، سازه، تکنولوژی و معماری پایدار، برج را به نمادی زیبا تبدیل کرده است.
برج سوئیس ری
برج سوئیس ری
برج سوئیس ری
برج اداری سوئیس ری
این ساختمان دارای 180 متر ارتفاع، ششمین بنای بلند لندن به شمار می رود هم چنین یکی از بلند ترین و بی نظیر ترین برج های دنیا به حساب می آید. برج  سوئیس ری که به برج هزاره لندن نیز شهرت دارد پلانی دایره ای شکل و شعاعی دارد که در طبقات پایین تر مساحت طبقات به علت افزایش سایت مجموعه وایجاد فضای سبز، کمتر بوده است. قسمت میانی دارای بیشترین مساحت می باشد و در طبقات بالا تر و انتهایی برج مساحت به حداقل می رسد. هرطبقه با چرخش 5 درجه نسبت به طبقه زیرین خود طراحی شده است. شکل دورانی برج به شفافیت، نورگیری و تهویه  فضاهای داخلی کمک بسیاری کرده و فضاهای مطلوبی را فراهم آورده است، همچنین باعث کاهش تاثیر نیروهای جانبی باد که یکی از چالش های طراحی برج ها است، می شود.

طراحی پلان برج سوئیس ری
طراحی پلان برج سوئیس ری
برج اداری سوئیس ری
برج هزاره لندن
طراحی داخلی برج سوئیس ری
طراحی داخلی برج سوئیس ری
طراحی نمای برج
تعامل سازه و معماری به خوبی در برج هزاره در نمای ساختمان مشهود است. سازه های مثلثی و افقی در کنار شیشه های مثلثی تخت و تراش دار و شیشه های خاکستری رنگ مارپیچی  به زیبایی نمای برج را می سازند و عناصر مورب و افقی نقش انتقال بار را نیز به عهده دارند. همانطور که گفته شد از ویژگی طرح های نورمن فاستر استفاده از انرژی های تجدید پذیر می باشد که در کاهش مصرف انرژی تاثیر بسیاری دارد. استفاده از سیستم تهویه طبیعی با طراحی پنجره های دوجداره، هواکش ها برای ایجاد سرمایش، گرمایش و روشنایی، مصرف انرژی ساختمان را تا حد زیادی کاهش داده است.
 
طراحی نمای برج سوئیس ری
طراحی نمای برج سوئیس ری
طراحی داخلی برج سوئیس ری
طراحی ورودی برج سوئیس ری
برج خیارشور
طراحی سازه
در طراحی سازه برج سوئیس ری که به برج خیاشور نیز شهرت دارد، از عناصر مورب و افقی و یک هسته مرکزی استفاده شده است. اعضای مورب نقش ستون ها و تیرهای ساختمان و انتقال نیروهای جانبی و وزن دیگر اعضای ساختمان را به عهده دارند و انتقال نیرو ها تنها از طریق سازه های مورب و مثلثی و هسته مرکزی به فونداسیون صورت می گیرد.استفاده از مهاربندهای V، K، X   شکل و اتصال گره ها به سازه افقی باعث افزایش مقاومت سازه می شود. انتقال نیروهای ثقلی و کاهش نیرو به پی، توسط هسته صورت می گیرد. هسته ی برج نقش خدماتی برج را به عهده دارد. کف طبقات برج از سیستم دال کامپوزیت متشکل از تیرهای شعاعی شکل به هسته متصل است که باعث کاهش نیروی وارده به سازه مورب می شود.
 
طراحی سازه برج سوئیس ری
طراحی سازه برج خیارشور
طراحی سازه برج سوئیس ری
 نمای برج سوئیس ری


مقالات مشابه