×
  4452  

انواع صفحه کابینت

معرفی انواع صفحه کابینت

کوارتز

سنگ مهندسی کوارتز از ترکیب خرده سنگ، رزین ورنگ دانه است و یکی از زیباترین گزینه ها برای طراحی آشپزخانه است. این متریال شامل تنوع رنگی و ترکیبی رنگی متنوعی است که هر سلیقه ای را می تواند در بر بگیرد. آنچه که امروزه باعث سردرگمی خریداران صفحه کابینت شده است تفاوت کورین و کوارتز است که می توانید با دانستن آن می توانید به انتخاب صفحه کابینت درست نزدیک شوید.
نکات مثبت: این متریال در برابر حرارت، ضربه و خراش مقاوم است وبرای محافظت از آن در مقابل لکه ها نیاز به مراقبت خاصی نمی باشد.از دیگر مزایای آن ضد آب بودن است وبه دلیل همین مزیت آن می توان از سینک هایی که پایین تر از صفحه کابینت قرار می گیرند، در طراحی کابینت آشپزخانه استفاده کرد.
نکات منفی:  در برخی از نمونه ها طرح سنگ به صورت طبیعی نمی باشند در حالی که تولید کنندگان سعی خود را برای ایجاد این شباهت انجام می دهند.لبه ها و گوشه ها می توانند تراشه بخورند و فقط یک حرفه ای می تواند که در صورت صدمه دیدن آن را ترمیم کند.
 

سنگ کابینت کوارتز
صفحه کابینت کوارتز

گرانیت

هر تخته سنگ در این متریال خاص است. گرانیت همچنان بین مردم محبوب است و یکی از بهترین گزینه ها برای محیط هایی با استفاده زیاد می باشد.
نکات مثبت: مانند کوارتز، گرانیت نیز د مقابل حرارت، خراش مقاوم است.
نکات منفی: لبه ها و گوشه ها می توانند تراش بخورند و برای تعمیر آن نیاز به یک حرفه ای نیاز دارید و برای حفاظت آن در برابر لکه ها آب به آب بندی دوره ای نیاز دارید.
 

سنگ کابینت گرانیت
صفحه کابینت گرانیت

شیشه های بازیافتی

خرده شیشه های بازیافتی را بردارید،آنها را به یک آشپزخانه تبدیل کنید ونتیجه آن تزریق رنگ و سبک است.
نکات مثبت: هنگامی که این صفحه ها با خرده شیشه های بزرگ ساخته شوند می توان در فضاهای مدرن استفاده کرد. هر چقدر که شیشه ها ریزتر خرد بشوند بیشتر به یک سطح جامد شباهت پیدا می کنند. این صفحه در برابر گرما، بریدگی و خراشیدگی مقاوم است.
نکات منفی: اما تراشه ها و لکه در این نوع صفحه کابینت ایجاد مشکل می کنند و امکان دارد در حرارت های خیلی بالا دچار ترک ها شکافی می شود.
 

سنگ کابینت با شیشه بازیافتی
صفحه کابینتبا شیشه بازیافتی

لمینیت

لمینیت ساخته شده از لایه های کاغذ یا پارچه آغشته شده با رزین و ترکیب با چوب است.لمینت در رنگ و بافت تنوع بالایی دارد.و یکی از بهترین متریال ها برای مکان های پر استفاده می باشد. در لیمنیت درز هایی وجود دارد که شاید یک ضعف به نظر بیاید ولی به آن میتوان  نگاه دکورانیو داشت. یکی دیگر از مزیت های لمینیت این است که پس از فرآیند شکل دهی،فرآیندی با استفاده از گرما برای تشکیل و خم شدن ورق های لمینیت انجام می شود که باعث یکپارچگی آن می شود.
نکات مثبت: لمینیت دربرابر لکه ها، ضربه و گرما بسیار مقاوم است. ارزان ، مناسب بودن قیمت آن با بودجه ها محدود و تمیز کردن آن از مزیت های بارز آن است.
نکات منفی: لایه بالایی لمینیت معمولا یک لایه روشن است که روی یک هسته تیره قرار می گیرد که در لبه ها با این تفاوت رنگ برخورد می کنید. لمینت ها در برابر نفوذ آب مقاوم نیستند و در صورت نفوذ باعث ضعیف شدن مواد مورد استفاده است. در مقابل خراش بسیار ضعیف است و غیر قابل ترمیم می باشد.
 

سنگ کابینت لمینیت
صفحه کابینت لمینیت

کاشی ها

کاشی ها انتخاب های گسترده ای رو از نظر بافت و رنگ ارائه می دهند. کاشی به زیبایی با سایر متریال ها ترکیب می شوند و عمل کرد خوبی برای روی جزیره دارد.
نکات مثبت: کاشی علاوه بر ارزان بودن، نصب آسانی دارد.کاشی مقاومت خوبی در برابر حرارت دارد پس می توان گفت یکی از گزینه های مناسب برای اطراف  اجاق گاز است. با خرید چند کاشی اضافه می توانید در صورت آسیب دیدن آنها را ترمیم کنید.
نکات منفی: دوغابی که برای آب بندی استفاده می شود بعد از مدتی تغییر رنگ می دهد.
 

صفحه کابینت با کاشی
صفحه کابینت با کاشی

صفحات فوق فشرده

یکی از جدید ترین ها برای صفحه کابینت می باشد که ترکیبی با کوارتز، پرسین و شیشه می باشد که نفوذ پذیری آن ۳دهم درصد می باشد.
نکات مثبت: در برابر آسیب های ناشی از گرما، لکه ها،خرد کردن ،برش و سایش مقاوم است.
نکات منفی: در آزمایشات انجام شده این صفحات فوق فشرده در مقابل ضربه مقاوم نیستند به این صورت که اگر یک گلدان سنگین از فاصله ۶۰سانتی متری از یک قفسه بالاتر از پیشخوان سقوط کند، احتمالا صفحه به دو قسمت تبدیل می شود.
 

سنگ کابینت فوق فشرده
صفحه کابینت فشرده

کورین

ترکیب پلی استر یا رزین اکرولیک با مواد مدنی به دست می آید. این مواد معدنی شامل بتن،سنگ مرمر و انواع دیگر سنگ ها است میتوان گفت کورین تقلیدی از سنگ کوارتز است. از سنگ کورین می توان برای صفحه کابینت، سینک ظرفشویی و ... استفاده کرد که کاملا ظاهری یک پارچه دارد.
نکات مثبت: در برابر گرما و ضربه مقاوم است و در صورت خش و دنده شدن نیز قابل تعمیر می باشد. سنگ کورین ضد آب می باشد پس بنابراین بهترین گزینه برای سنک هایی است که پایین تر از صفحه کابینت قرار می گیرد.
نکات منفی: سنگ کورین به راحتی دچار بریدگی و خش می شود.
 

سنگ کابینت کورین
صفحه کابینت کورین

سنگ صابونی

سنگ صابونی سنگی زیباست ولی نه اندازه ی سنگ گرانیت.
نکات مثبت: بهترین سنگ برای آشپزخانه هایی با ترافیک کم است. در مقابل گرما مقاوم است و خراش های کوچک را می توان تعمیرکرد.تخته ها این سنگ متنوع است. به گالری سنگ بروید و سنگ مورد پسند خودتان را انتخاب کنید.
نکات منفی: به راحتی بریده ، خراشیده و دندانه دندانه می شود.در برابر لک هم مقاومتی ندارد و نیاز دارد به صورت دوره ای روغن کاری بشود.
 

سنگ کابینت صابونی
صفحه کابینتی صابونی

بتن

صفحات بتنی می توانند زیبایی منحصر به فردی داشته باشند این صفحه کابینت به دلیل آن که توسط سازندگان مختلفی تولید می شوند، از کیفیت های یکسانی بهره نمی برند. و یکی از گزینه های مناسب برای طراحی دکوراسیون غذا خوری مدرن می باشد.
نکات مثبت: بتن قابلیت داشتن رنگ و بافت را دارد و می تواند شامل تراشه های سنگ نیز باشد.
نکات منفی: به راحتی تراشیده و خراشیده می شود و امکان ایجاد ترک های مویی وجود دارد.
 

صفحه کابینت بتنی
جزیره بتنی

استیل ضد زنگ

استفاده از استیل ضد زنگ این امکان را می دهد که شما آشپزخانه ای با ظاهری زیبا و تجاری داشته باشید و درهنگام طراحی آشپزخانه مدرن جزو متریال های مصرفی شما باشد.
نکات مثبت:  مقاوم در برابر حرارت و لکه ها یکی از امتیازات مثبت آن است.
نکات منفی: استیل به راحتی فرومی رود و خراشیده می شود و جای انگشتان روی آن می افتد.
 

صفحه استیل زد زنگ کابینت
صفحه استیل کابینت زد زنگ

الوار چوب

این صفحه کابینت به هر آشپزخانه ای گرما می بخشد. معمولا چوب افرا استفاده می شود البته از چوب های دیگری هم استفاده می کنند مانند ساج.
نکات مثبت: این متریال برای آماده سازی غذا مانند خرد کردن و بریدن بسیار پر کاربرد است. الوار چوب به راحتی نصب و تعمیر می شود.
نکات منفی: با گرما، بریده شدن، خراش و ضربه آسیب می بیند که نیاز به نگه داری بالایی دارد. باید به طور مرتب سطح آن را به روغن های طبیعی یا موم آغشته کرد.از بین بردن لکه ها به آسانی امکان پذیر نمی باشد .نوسانات روطوبتی بر روی چوب تاثیر می گذارد به همین علت استفاده از آن در اطراف سینک نامناسب است.
 

صفحه کابینت چوبی
صفحه کابینت چوبی

سنگ لایم استون

این سنگ نمایی سنگی ولی با حداقل رگ های سنگ دارد، بسیار  جذاب است ولی غیر عملی می باشد و تنها برای محیط هایی با ترافیک کم استفاده می شود.
نکات مثبت: در برابر حرارت بسیار مقاوم است
نکات منفی: خراش ها و ضربات احتمالی که شاید روی سطح این سنگ اتفاق بافتد باعث متخلخل شدن این سنگ نرم می شود.حتی سنگ لایم استون با کیفیت بالا هم نمی تواند در قابل لکه ها مقاوم باشد.
 

صفحه کابینت سنگ لایم استون
صفحه کابینت سنگ لایم استون

سنگ مرمر

سنگ مرمر زیبا و کلاسیک است و قرن ها در اشپزخانه های اروپایی استفاده می شد. می توان بر روی سنگ مرمر پتینه ای را اجرا کرد ولی خیلی از افراد با این موضوع مخالف هستند.
نکات مثبت: دندانه دندانه شدن های کوچک و خراش ها با یک پولیش ساده تعمیر می شوند.
نکات منفی: به راحتی دچار خراش یا ساییدگی می شوند. سنگ مرمر هر چند وقت یکبار باید روغن کاری بشود تا در برابر لکه ها مقاوم باشد. حتی مر مر هم امکان دارد در مقابل آب با سختی بالا نیز دچار لکه های ماندگاری شود.
 

صفحه کابینت مرمر
صفحه کابینت مرمر

بامبو

بامبو در حالی که با محیط زیست سازگارتر است ولی کاربران آن را نمی پسندند.
نکات مثبت: برای لذت بردن از زیبایی آن باید از استفاده روزانه چشم پوشی کرد. صفحه کابینت بامبو در چندین الگو از جمله الگو پارکت آن موجود می باشد.
نکات منفی: بامبو به راحتی لکه دار، سوازنده، دندانه دندانه می شود. قبل از خرید بپرسید که آیا می توان در کنار سینک ظرفشویی استفاده کرد یا خیر زیرا رطوبت می تواند آن را تاب دهد و به این نکته توجه کنید که بامبو به مرور زمان تیره می شود.
 

صفحه کابینت با بامبو
صفحه کابینت با بامبو

مولف و مترجم: مونا سادات هاشمی فرد

مقالات مشابه


راهنمای انتخاب صفحه کابینت راهنمای انتخاب صفحه کابینت

صفحه کابینت مناسب در طراحی کابینت آشپزخانه، انتخاب صفحه کابینت مناسب میتواند یک چالش باشد. به همان میزان که در هنگام انتخاب صفحه کابینت باید به دوام، قیمت و نصب دقت نمود به همان میزان نیز باید به هارمونی آن با دکور خانه توجه کرد. با مقایسه تفاوت های دو متریال انتخابی...

  450  
تفاوت کورین وکوارتز تفاوت کورین وکوارتز

تفاوت صفحه کابینت کورین و کوارتز با توجه به زیبایی منحصر به فردی که منسوجات طبیعی در مقابل دست ساز های انسانی دارند تمایل طراحان و کارفرمایان برای استفاده از آن ها در پروژه های دکوراسیون داخلی بیشتر است. یکی از موارد استفاده  از منسوجات طبیعی و مصنوعی، انواع صفحه کابینت است. برای صفحه کابینت می...

  730  
انتخاب صفحه کابینت انتخاب صفحه کابینت

یکی از بخش های مهم طراحی کابینت آشپزخانه انتخاب صفحه کابینت مناسب با فضای طراحی شده است. با توجه به انواع صفحه کابینت موجود در بازار طراحان محدودیتی برای طراحی اشپزخانه ندارند. فاکتور های انتخاب صفحه کابینت تنها هم خوانی آن با محیط نمی باشد بلکه ظاهر، قیمت، مقاومت در برابر...

  2872  
طراحی آشپزخانه مدرن طراحی آشپزخانه مدرن

طراحی آشپزخانه مدرن در ساختمان امروزه طراحی آشپزخانه مدرن در ایران همچون گذشته در طراحی معماری یک ساختمان به آن توجه خاصی می شود. فضای آشپزخانه از قسمت های مهم در یک خانه به شمار می آید و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. می توان گفت فضای آشپزخانه از بخش هایی...

  9185