×
  901  

اصول انتخاب میز ناهار خوری

میز ناهارخوری می تواند یک نقطه تمرکز در خانه شما باشد. می تواند فضایی برای سرو غذای روزانه باشد و یا محلی برای برگزاری مهمانی ها، همچنین مکانی برای خوردن خیلی سریع صبحانه درطول هفته هنگام  خارج شدن از خانه و یا مکانی برای استراحت همراه با یک کاغذ وقلم  و یک فنجان چای در اخر هفته ها باشد.از میز ناهار خوری چه استفاده کنید یا نه در فضای شما تاثیر گذار خواهد بود پس پیش از خرید به فاکتورهایی که در انتخاب درست آن تاثیر می گذارد توجه کنید. حال میخواهیم به چند فاکتور اصلی انتخاب میز ناهار خوری بر حسب الویت اشاره کنیم.
 

انواع میزناهارخوری


به طورکلی شکل میز ناهار خوری باید اولین چیزی باشد که درهنگام خرید باید به آن توجه کنید البته در نظر داشته باشید که کدام شکل به اتاق غذا خوری شما می آید. شکل وسایز الویت اصلی برای انتخاب میز ناهار خوری است، جنس و سبک مز در الویت دوم است.

برای دیدن نمونه پروژه های طراحی داخلی روی لینک کلیک کنید.

میز ناهارخوری

 

میزناهار خوری مستطیل


مستطیل محبوب ترین میزناهارخوری است، وقتی عملکرد و تطبیق پذیری مد نظر باشد میزمستطیلی ترجیح داده می شود. یک میز ناهار خوری معمولی می تواند بین ۶ تا ۱۲ نفر را پذیرایی کنند ولی این میزها را می توان در تعداد نا محدود کنار هم قرار داد و جمعیت بیشتری را پوشش داد و یکی از مزیت های استفاده این نوع از میزهای ناهار خوری می باشد.
 

میزناهارخوری مستطیل
میز ناهارخوری مستطیل 6 نفره

میز ناهار خوری مربع

مربع یک شکل ساده برای میز ناهارخوری است و بیشتر مناسب فضاهای جمع و جور یا اتاق های باریک و بلند است. باخانه هایی با سبک های مدرن و ساده سازگارتر است. به این دلیل که افراد با فاصله کمتری از یکدیگر می نشینند به خصوص در ابعاد ۴و ۶نفره، فضای صمیمی تری را ایجاد می کند. اما درکنار این موارد در نظر داشته باشید که میز مربع فضای بیشتری را نسبت به میز مستطیل اشغال می کند.
 

میز ناهارخوری مربع
میز ناهارخوری مربع چهارنفره
میز ناهارخوری مربع 12 نفره مربع

میزناهار خوری گرد


میزهای ناهارخوری گرد مانند میزهای مربع شکل، برای مناطق کوچک مناسب است. اگر می خواهید فضای صمیمانه و گرمی داشته باشید و بتوانید همدیگر را هنگام صرف غذا ببینید و مکالمه ای داشته باشید میز گرد یه گزینه بسیار مناسب است. میزهای ناهار خوری گرد بزرگ می توانند انتخاب مناسبی نباشند زیرا فضای زیادی را اشغال می کنند و تنها در صورتی که فضای بزرگی در اختیار دارید، بدون دقدقه از آن را انتخاب کنید.
 

میز ناهارخوری گرد 6 نفره
میز ناهارخوری گرد چهارنفره با صندلی استیل
میز ناهارخوری گرد شیشه ای

میز ناهارخوری بیضی


میز ناهارخوری بیضی هم زمان می تواند ویژگی یک میز ناهار خوری مستطیل را از نظر طول و یک میز ناهار خوری گرد را از نظر ظرافت های گوشه فراهم کند. این میز مناسب برای اتاق ناهارخوری باریک است.
 

میز ناهارخوری بیشضی 8 نفره
میز ناهارخوری بیضی 4 نفره
میز ناهارخوری بیضی 6 نفره

میزناهارخوری فرم آزاد


میزهای ناهارخوری با فرم های آزاد معمولا شکل های غیر معمولی وهستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند. اگر میز ناهار خوری با شکل خواصی در نظر دارید می توانید ایده خودتان را با طراحان ما در میان بگذارید و توسط مجریان مجرب شاپ دک به ایده هایتان رنگ حقیقت ببخشید.
 

میز ناهارخوری فرم آزاد

ابعاد میز ناهار خوری


سایز میز ناهار خوری به اندازه فضایی که در اختیار دارید بعلاوه تعداد نفراتی که می خواهند از آن استفاده کنند بستگی دارد به طور میانگین هر نفر باید فضای کار ۶۰ سانتی متری را در اختیار داشته باشد تا برای نفرکناری خود مزاحمتی ایجاد نکند.
۱۲۲ سانتی متر طول برای ۴ نفر
۱۵۲.۵ سانتی متر طول برای ۶ نفر
۱۸۳ سانتی متر طول برای ۸ نفر
 

میز ناهارخوری چند نفره

میزهای ناهار خوری که قابل ارتقا نیز گزینه مناسبی می باشد و زمانی که حالت گسترده تر آن را نیاز ندارم می توانیم به صورت جمع از آن استفاده کنیم.
میز های ناهار خوری به طورکلی در سه ارتفاع موجود هستند. ارتفاع های میز ناهار خوری بین ۷۱ تا ۷۶ سانتی متر به شما اجازه می دهد تا فضای راحتی زیر پا خود داشته باشید. میزهای کانتر بلند نزدیک به ۹۱ سانتی متر است. میزهای بار بلندترین نوع از میزها هستند که بین ۱۰۱ تا ۱۰۶ سانتی متر است.
اگر ایده استفاده از میز ناهار خوری سنتی را دوست ندارید می توانید از میزهای کانتر یا بار استفاده کنید. این میزها برای فضاهای کوچک بسیار کاربردی است و میتوان هم به عنوان میز غذا خوری هم به عنوان میزکار استفاده کرد.
 

میز ناهارخوری

متریال مختلف میز ناهارخوری


یک میز ناهار خوری را می توان از چند متریال مختلف درپایه و صفحه و یا یک متریال به تنهایی استفاده کرد در این قسمت به معرفی چند نمونه از این متریال می پردازیم.

میزناهارخوری چوبی


چوب یکی از پر طرفدارترین گزینه برای میز ناهار خوری است. چوب طبیعی هرگز از مد نخواهد افتاد، و با همه ی سبک های طراحی و دکوراسیون داخلی هماهنگ است. چوب گرما و جذابیت به محیط می دهد. چوب ها به دو دسته چوب های نرم و چوب های سخت تقسیم می شوند که بلوط، توس، گردو، افرا و ... در دسته چوب های سخت که ترکیبی پایدارتر، بادوام و گران تر هستند قرار می گیرد. کاج، سرو و صنوبر در دسته چوب های نرم جای می گیرند. برخی افراد الوارهای چوب طبیعی که اصلاح شده اند را به خصوص در طراحی های روستیک استفاده می کنند که جذابیتی دوچندان دارد. اگر به دنبال صفحه های چوبی ارزان تری هستید می توانید محصولات چوبی طبیعی مانند ام دی اف، تخته سه لا، یخته خرده چوب یا نئوپان را انتخاب کنید که می توانند با روکش چوب پوشانده شوند. یکی از معایب استفاده از چوب این است که قابلیت منبسط و منقبض شدن بر اثر گرما و رطوبت را دارد، بنابراین نیاز به استفاده و نگهداری دقیق است. سطح چوب به راحتی خراشیده می شود و رنگ پذیر است ولی می توان در صورتی که صدمه ها خیلی عمیق نباشد با سمباده زدن مشکل را حل کرد و دوباره رنگ آمیزی کرد.
 

میز ناهارخوری چوبی با پایه استیل
میز ناهارخوری چوبی با پایه آهنی

میز ناهار خوری شیشه ای


میزهای ناهار خوری شیشه ای جلوه زیبا به فضاهای مدرن می دهد. این نوع میز برای فضاهای کوچک مناسب است زیرا وزن بصری نامطلوبی را به اتاق اضافه نمی کند. شیشه به نگه داری خاصی نیاز ندارد و به راحتی تمیز می شود. این میز ها گزینه مناسبی برای خانه هایی با وجود کودکان نیستند زیرا علاوه بر اینکه لک انگشتان را نشان می دهند، لبه های تیزی که ممکن است داشته باشد تهدید برای سلامت کودکان محسوب می شود.
 

میز ناهارخوری شیشه ای با پایه چوبی
میز ناهارخوری شیشه ای با پایه های چوبی

میز ناهار خوری مرمر


در نظر بسیاری از  افراد، مرمر یکی از بهترین نوع از میزهای ناهار خوری می باشد. مرمر همانطور که لوکس و خاص است، زیبایی طبیعی سنگ را به نمایش می گذارد. سنگ مرمر متخلخل است بنابراین سریع و راحت تمیز نمی شود.این میز برای ایجاد فضایی زیبا و سنتی مناسب است.
 

میز ناهارخوری سنگ مرمر با پایه استیل طلایی
میز ناهارخوری سنگ مرمر با پایه چوبی
میز ناهارخوری با سنگ مرمر سیاه وپایه های چوبی

میز ناهار خوری فلزی

 
میز ناهار خوری  فلزی، سردی و صنعتی بودن را به هر اتاقی اضافه می کند. این میزها بسیار بادوام و به راحتی پاک می شوند. بعضی از تمیزکننده ها باعث خوردگی فلزات می شوند پس مراقب باشید.
 

میز ناهارخوری فلزی
میز ناهارخوری فلزی با پایه چوبی
میز ناهارخوری استیل با پایه چوبی

سبک میزناهارخوری

پیش از خرید میز ناهارخوری به خانه خود نگاهی بیاندازید تا مطمئن شوید انتخاب شما درست است که به نظر بیجا به نظر نرسد.

میز ناهارخوری سنتی

میز ناهارخوری کلاسیک ظاهری سلطنتی و زیبا دارند. معمولا دارای نسبت های غنی، بافت های دقیق و جزئیات ظریف یا حکاکی شده است.
 

میز ناهارخوری سنتی
میز ناهارخوری طرح سنتی

میزناهارخوری مدرن

میزهای ناهارخوری مدرن که در این سبک طراحی و ساخته می شوند از خطوط صاف وزاویه های تند استفاده می کنند. اگر میز گرد باشد با کمترین تزئینات خواهد بود. انتخاب میز ناهار خوری مناسب هنگام طراحی دکوراسیون غذاخوری مدرن می تواند به جذابیت فضا شما بیافزاید.
 

میز ناهارخوری مدرن
میز ناهارخوری مدرن
میز ناهارخوری مدرن بزرگ

میزناهارخوری روستیک


در این سبک برای ساختن میز های ناهار خوری روستیک از چوب های طبیعی بدون رنگ استفاده می کنند که سادگی و طبیعی بودن را القا کند.
 

میز ناهارخوری روستیک
میز ناهارخوری روستیک

میز ناهار خوری صنعتی


میزهای ناهارخوری صنعتی در این سبک به نظر نمای کارخانه ای و ماشین الاتی را به وجود می آورند. اغلب از فلز و چوب ساخته شده و با ظاهری هدفمند کنار هم قرار می گیرند.
 

میز ناهارخوری صنعتی
 میز ناهارخوری صنعتی

مترجم و مولف: مونا سادات هاشمی فرد
مقالات مشابه


انتخاب میز ناهار خوری انتخاب میز ناهار خوری

میز ناهار خوری در سال های اخیر در اکثر خانه ها به مرکز کانونی تبدیل شده است. فضایی که میز ناهار خوری قرار می گیرد یک فضای چند منظوره محسوب می شود به طوری که هم محلی می شود برای کارکردن ، آموزش دیدن و همچنین میزبانی از تمام اعضای خانه...

  2522  
بازسازی فضای داخلی کارخانه سیمان به سبک مینیمال بازسازی فضای داخلی کارخانه سیمان به سبک مینیمال

در این مقاله قصد داریم نمونه ای از بازسازی و طراحی داخلی به سبک مینیمال را مورد بررسی قرار دهیم. سبک مینیمال یکی از سبک های طراحی معماری می باشد. این سبک خاص و زیبا بر پایه ی سادگی در معماری ایجاد شده است و بیان می کند معماری در عین...

  2256  
طراحی داخلی پنت هاوس مرکز تلویزیون لندن طراحی داخلی پنت هاوس مرکز تلویزیون لندن

طراحی داخلی پنت هاوس مرکز تلویزیون لندن در این مقاله که توسط معماران مجموعه توضیح داده شده است، به بررسی یک نمونه طراحی دکوراسیون داخلی مدرن می پردازیم. استودیوی طراحی Waldo Works فضای داخلی یک آپارتمان پنت هاوس را در مرکز تلویزیون لندن تکمیل کرده است، که نشانه هایی از "هندسه خالص" زیبایی...

  2044  
طراحی داخلی مینیمال طراحی داخلی مینیمال

طراحی دکوراسیون داخلی مینیمال با مبلمان الهام گرفته از ستاره در این مقاله به بررسی طراحی دکوراسیون داخلی مدرن یک منزل مسکونی می پردازیم. طراحان این طرح با طراحی های بی نظیر مبلمان، نصب و راه اندازی روشنایی ایستاده و سقفی، استفاده از رنگ با هارمونی و کنتراست رنگی خلاقانه، توانسته اند...

  3546  
طراحی معماری خانه تناولی کامران دیبا طراحی معماری خانه تناولی کامران دیبا

طراحی معماری خانه ی پرویز تناولی اثر کامران دیبا خانه ی پرویز تناولی اولین و آخرین کار معماری تک واحدی مسکونی کامران دیبا در ایران است. پروژه در سال 1346 تا 1348 در تهران طراحی و اجرا گردید. این بنا در سال 1346، یعنی در سال های ابتدایی ورود دیبا به تهران طراحی...

  8327  
طراحی دکوراسیون غذاخوری مدرن طراحی دکوراسیون غذاخوری مدرن

طراحی داخلی غذاخوری بخش تشریفاتی خانه، که از ورودی، پذیرایی وغذاخوری تشکیل شده است بخش های اصلی خانه ها را می سازد و در قسمت جلویی خانه طراحی می گردد. اهمیت طراحی غذاخوری از گذشته در مراسمات و مهمانی ها به واسطه مهمان نوازی و تعارف غذا مشخص شده است. با اینکه...

  2836  
طراحی آشپزخانه طراحی آشپزخانه

طراحی فضای آشپزخانه طراحی آشپزخانه در گذشته، محلی کاملا کاربردی بود و هیچ گاه بهترین بخش خانه را به آن اختصاص نمی دادند. به هر حال بر اثر گذر زمان کاربری آشپژخانه تغییر یافته است و برای بسیاری از ما آشپزخانه اکنون کانون خانه است. در طراحی معماری آشپزخانه های منازل قدیمی،...

  4100  
طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی

طراحی دکوراسیون داخلی یک هنر مهندسی است که می تواند از یک فضا با ابعاد و هندسه مشخص، سطوح مختلف آسایش، امنیت و آرامش را به ارمغان بیاورد. در این مقاله سعی شده است که با استفاده از اصول فنگ شویی، نکاتی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی در آپارتمان ارائه شود....

  12416