×
  616  

سبک لافت در طراحی داخلی

لافت در معماری به فضای میان زمین تا سقف و فضاهایی مانند انبار, سوله, کارخانه و یا هر مکان صنعتی گفته می شود که هیچ گونه دیواری برای تقسیم فضا ها در آن  وجود ندارد. در عین حال لافت خود یک سبک طراحی است که در طراحی معماری توصیف مکان هایی با سقف های بلند, دیوارهای آجری و کف های بتنی به شمار می رود. این سبک در آمریکا و اروپا بیشتر مرسوم است اما به تازگی در آسیا نیز طرفدارانی دارد. 

سبک لافت در طراحی داخلی
سبک لافت در طراحی داخلی معماری
سبک طراحی لافت هوس

سبک لافت, برای استفاده مجدد از مکان های متروکه به جای خانه, استودیو و یا یک فضای اداری به کار برده می شود اما لزوما این فضا ها متروکه و قدیمی نیستند. بنابراین خانه هایی با سیبک دکوراسیون صنعتی نیز در این دسته قرار می گیرند. مهم ترین ویژگی این فضاها, سقف های بلند و دیوارهای اندک میان اتاق ها است. بنابراین با استفاده از تغییر متریال, رنگ در دیوار ها و یا با استفاده از مبلمان به عنوان عناصر جدا کننده می توان استفاده کرد. تنها مکان های خصوصی که از دیگر فضا ها با دیوار جدا می شوند, اتاق خواب و سرویس بهداشتی است. برخی لافت ها دارای نیم طبقه هستند که معمولا پس از تغییر کاربری, به عنوان اتاق خواب و یا اتاق کاراز آن استفاده می شود. 

طراحی لافت هوس
لافت در طراحی داخلی
سبک لافت چیست
طراحی داخلی لافت

پرکاربرد ترین متریال ها در این سبک چوب, فلز, بتن و آجر است که از تلفیق آنها در مبلمان, دیوار ها و کف ها استفاده می شود. مبلمانی که در این فضا ها استفاده می شوند به سبک صنعتی و مدرن با رنگ های خنثی هستند. اکسسوری هایی که در این فضا ها مورد استفاده قرار می گیرند, فلزی و براق هستند. در سبک لافت هم از اشیاء مدرن و هم کلاسیک می توان استفاده کرد. آثار هنری مانند نقاشی ها, مجسمه ها و آلات موسیقی بهترین گزینه به عنوان اکسسوری ها هستند. از مبلمان و اکسسوری های مختلف مانند فرش و یا گلدان های بزرگ می توان برای جداسازی فضاها استفاده کرد. اگرچه شومینه و بخاری برای گرم کردن این فضا ها کافی نیستند, اما از نظر دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند. در این سبک, لوله های تاسیساتی و سیستم های تهویه در معرض دید قرار می گیرند, بنابراین لازم نیست دودکش شومینه و یا بخاری مخفی شوند. 

دکوراسیون به سبک لافت
سبک دکوراسیون لافت
 سبک دکوراسیون لافت در طراحی داخلی مسکونی
خانه سبک لافت


مقالات مشابهاینستاگرام طراحی و معماری سروراستودیو تلگرام طراحی و معماری سروراستودیو فیسبوک طراحی و معماری سروراستودیو