×

طراحی سازه ساختمان مسکونی

  8052  
طراحی سازه ساختمان مسکونی لرستان

نام کارفرما: آقای مهندس شاهوردی

محل پروژه: لرستان(بروجرد)

کاربری: مسکونی

متراژ: 1200

وضعیت: در حال ساخت

طراحی سازه ساختمان مسکونی بروجرد یکی از مجموعه فعالیت های تیم سرور استودیو می باشد. این ساختمان از یک طرف به دلیل عرض کم و از طرف دیگر بخاطر علاقه کارفرما به اسکلت بتنی چالش هایی را برای تیم سازه به دنبال داشت.

سازه بتنی
سازه بتنی1
سازه بتنی2
سازه بتنی3
سازه بتنی4
سازه بتنی5
سازه بتنی6
سازه بتنی7
سازه بتنی8
سازه بتنی9
سازه بتنی10
سازه بتنی11
سازه بتنی12
سازه بتنی13
سازه بتنی14
سازه بتنی15
سازه بتنی16
سازه بتنی
سازه بتنی

طراحی سازه


پیشنهاد تیم سازه برای طراحی با توجه به مسائل معماری اسکلت فولادی بود اما از آنجایی که کارفرما محترم میل بیشتری به طراحی اسکلت بتنی داشتند تیم سازه تصمیم به طراحی سازه بتنی گرفت.
با توجه به عرض کم زمین تیم معماری بعد ستون ها در راستای عرض زمین را ماکزیمم به 50 سانتی متر محدود کرد.
از طرفی ستون های سازه مطایق شکل بالا فقط در دو اکس A و C می توانستند قرار بگیرند. این دو مساله چالش اولیه طراحی سازه بود. 
در طراحی سازه ساختمان مسکونی بروجرد چندین تفکر برای طراحی سازه مورد ارزیابی قرار گرفت. به طور مثال قاب خمشی، قاب خمشی همراه با دیوار برشی (در راستای عرض و در راستای طول) مورد بررسی قرار گرفت.
با دیدگاه مهندسی از همان ابتدا معلوم بود که جهت ضعیف ساختمان در راستا عرض زمین است پس دیوار برشی در راستای طول نمی توانست خیلی باعث بهبود رفتار سازه شود.
از طرفی باتوجه به تعداد طبقات اجرای دیوار برشی کاملا غیراقتصادی بوده و کلیه تلاش ها برای طراحی سازه با قاب خمشی انجام گرفت.


طراحی سازه ساختمان مسکونی


یکی دیگر از ویژگی های این سازه ارتفاع نسبتا بلند طبقات (370سانتی متر) نسبت به ساختمان های متعارف مسکونی بود که بنا به گفته دکتر میلانچیان ممکن بود در قسمت کنترل دریفت سازه را دچار مشکل کند.
از مهمترین ویژگی های این پروژه تعامل بین تیم سازه و معماری بود.
تیم سرور استودیو طراحی را با نرم افزار رویت انجام می دهند و کلیه چالش ها بین تیم سازه و معماری و تاسیسات و برق ابتدا برطرف می شود و سپس طراحی سازه مطابق با نکات مطرح شده با توجه به نرم افزارهای مربوط طراحی می شود.
در زمین های جنوبی یکی از مهمترین مسائل در طراحی سازه، ارتفاع تیر مقابل رمپ می باشد که باید مد نظر قرار بگیرد تا مزاحمتی برای عبور و مرور خودرو ایجاد نکند.
در طراحی سازه لرستان ستون باکس پله در اکس B تا طبقه بام بالا نرفت چرا که باعث نامنظمی شدیدی در سازه می شد.
در کنترل پیچش لرستان اختلاف نظری مربوط به اینکه کنترل به صورت طیفی صورت گیرد و یا استاتیکی به وجود آمد که توصیه می شود برای بررسی دقیق کنترل پیچش لینک مربوطه مطالعه شود.
در طراحی سازه و در هنگام ارائه نقشه ها به کارگاه مسائلی مانند نما و فاز 2 برخی المان ها نیز مورد بررسی قرار میگیرد تا بعد از اجرای سازه تقریبا عملیات تخریب برخی از قسمت ها مانند داکت ها و ... به صفر برسد.
یکی دیگر از مسائلی که در طراحی سازه توجه ویژه ای به آن شد نقشه های سازه ای راه پله بود که به کمک نرم افزار رویت به طور دقیق به کارگاه ارائه شد.
 

طراحی سازه ساختمان مسکونی


تیم سازه گروه مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران در طراحی سازه توجه ویژه ای به قسمت اجرا داشته و به طور مثال در سازه های بتنی لیستوفر را به گونه ای تهیه می کنند که کمترین پرت را داشته باشند.
در طراحی سازه ساختمان لرستان رمپ پارکینگ به صورت غیر سازه ای اجرا شد و نقشه های آن به نحوی بود که رمپ با سازه اصلی هیچ تماسی نداشته باشد.
 

طراحی سازه ساختمان مسکونی


در طراحی سازه ابتدایی لرستان از میلگرد شماره 28 استفاده شد؛ اما در طراحی های بعدی به دلایل زیر میلگرد شماره 28 به میلگرد 25 کاهش یافت:
1- هرچه شماره میلگرد بالاتر طول مهاری و همپوشانی بالاتر و در نتیجه مصرف میلگرد بیشتر و به تبع آن پرتی آن بیشتر می شود.
2- به دلیل مسائل اجرایی چرا که خم کردن میلگرد شماره 28 به نسبت 25 سخت تر می باشد.
با توجه به اهمیت زمین لرزه برای کارفرما پروژه لرستان، نظر تیم طراحی سازه در مورد فونداسیون پروژه به سمت پی گسترده معطوف شد چرا که به نسبت پی نواری رفتار بهتری در مقابل زلزله می تواند نشان دهد.
تعامل معماری و سازه گروه مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران را آنجا می توان یافت که در طراحی سازه اولیه قسمت کنسول سازه بتنی بود اما بعد از جزییات فاز 2 نما توسط تیم معماری و عدم تطابق مقاطع بتنی بزرگ با نما قسمت کنسول سازه به صورت فولادی طراحی شد.
در طراحی سازه لرستان با توجه به اینکه میلگردهای طولی به صورت یک در میان باید مهار شوند و با توجه به نقش به سزای خاموت ها در هنگام زمین لرزه از سنجاقی استفاده نشد و بجای سنجاقی از خاموت دور بسته (با خم 135 درجه ) استفاده شد.
در مورد مقاومت بتن ابتدا با مقاومت 250 کیلوگرم بر سانتی متر مربع  سازه طراحی شد که با توجه به گفته کارفرما محترم مبنی بر تضمین مقاومت 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع سازه در جهت اطمینان با مقاومت 280 کیلوگرم بر سانتی متر مربع طراحی شد.

دکتر امیرحسین سرور، دکتر رضا میلانچیان، مهندس امیرحسین قورچیان

 

ثبت سفارش طراحی سازه فولاد آنلاین

 


سازه بتنی
سازه بتنی1
سازه بتنی2
سازه بتنی3
سازه بتنی4
سازه بتنی5
سازه بتنی6
سازه بتنی7
سازه بتنی8
سازه بتنی9
سازه بتنی10
سازه بتنی11
سازه بتنی12
سازه بتنی13
سازه بتنی14
سازه بتنی15
سازه بتنی16
سازه بتنی
سازه بتنی

پروژه های مشابه


طراحی داخلی مدرن ساختمان مسکونی تراسه

طراحی داخلی مدرن ساختمان مسکونی تراسه

طراحی داخلی ساختمان مسکونی تراسه پس از گذراندن طراحی معماری پلان و طراحی سازه آغاز شد. در این مرحله پس از شناخت نیازهای کارفرما و میزان بودجه در نظر گرفته شده طراحی به سبک مدرن انجام شد.   ثبت سفارش طراحی دکوراسیون داخلی آنلاین   ...

  646  
طراحی ساختمان مسکونی میرداماد

طراحی ساختمان مسکونی میرداماد

طراحی ساختمان مسکونی میرداماد یکی از پروژه های تخریب و ساخت می باشد که از ابتدا طراحی معماری پلان، طراحی نما و طراحی سازه به مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران سپرده شد. از چالش های طراحی پلان این ساختمان مسکونی تامین پارکینگ برای هر 5 واحد بوده است که با تغییر...

  871  
طراحی فاز صفر مزرعه پرورش ماهی

طراحی فاز صفر مزرعه پرورش ماهی

با توجه به کاربری این پروژه از پولک های ماهی به عنوان کانسپت طرح اولیه برای طراحی سقف پوشش روی حوضچه های ماهی ایده گرفته شد. برای فضای بازدید دو واریانت در نظر گرفته شده است. این فضا به منظور آنکه بازدیدکنندگان بدون ورود به سالن پرورش ماهی از آن دیدن کنند...

  1480  
طراحی و ساخت نیم طبقه اداری در سوله قدیمی

طراحی و ساخت نیم طبقه اداری در سوله قدیمی

طراحی وساخت سوله چند طبقه اداری هزینه بالایی برای کارفرمایان دارد.بنابراین پیشنهاد ما طراحی وساخت نیم طبقه سوله اداری در سوله های بزرگ است که این امر توسط این مهندسین مشاور طراحی و اجرا می شود در ادامه به یک نمونه پروژه که مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران طراحی و...

  2294  
طراحی سازه مجتمع مسکونی کهریزک

طراحی سازه مجتمع مسکونی کهریزک

در طراحی این پروژه چالش اصلی میلگردهای خریداری شده قبل از طراحی بود که در طبقه اول باعث تراکم آرماتورها شد. سیستم باربر جانبی این سازه با توجه به تعداد طبقات پایین قاب خمشی متوسط در نظر گرفته شد. ...

  960  
طراحی سازه سایه بان متحرک تالار نها

طراحی سازه سایه بان متحرک تالار نها

سازه سایه بان در طرح های خرپایی، قوسی و تیرورق بررسی شد. وزن آهن مصرفی در ساختار قوسی و خرپایی کمتر از وزن سازه تیرورق می باشد. طرح مورد تایید کارفرما برای سازه سایه بان، سازه با استفاده از تیرورق شد و بررسی های نهایی بر روی این سازه صورت پذیرفت....

  1143  
طراحی و اجرای پوشش سقف تالار پذیرایی نها

طراحی و اجرای پوشش سقف تالار پذیرایی نها

پروژه پوشش سقف تالار عروسی نها با توجه به محدودیت های موجود اعم از وجود درختان قدیمی در فضا و همچنین امکان استفاده از فضای پشت بام برای ستون گذاری به دلیل عدم مقاومت سازه ساختمان به بار اضافی و فضای روف گاردن در پشت بام وجود نداشت. در ابتدا با توجه...

  1354  
مدلسازی BIM پروژه تجاری اداری

مدلسازی BIM پروژه تجاری اداری

همانطور که می دانید  BIM در سال های اخیر در حال  توسعه می باشد شما در مدلسازیBIM  قابلیت طراحی معماری و طراحی سازه را با دقت بسیار بالا نسبت به یک مدل CAD دارا می باشید .همچینین می توانید با ادغام این مدل ها با طراحی تاسیسات الکتریکی و مکانیکی نسبت به کلش گیر آن اقدام نمایید که این امر...

  5836  
طراحی و اجرا مانژ و پادوک بیضی

طراحی و اجرا مانژ و پادوک بیضی

طراحی سازه و معماری پادوک سوارکاری ، جز طراحی سازه فولادی خاص به شمار می رود که با مطالعه مقاله طراحی سازه فولادی خاص متوجه جزئیات کامل آن خواهید شد. این طراحی با در نظر گرفتن تعامل معماری و سازه انجام شده است. در طراحی پادوک سوارکاری، هدف اصلی مسقف نمودن...

  3825  
طراحی و اجرای ویلای چوبی

طراحی و اجرای ویلای چوبی

طراحی و اجرای ویلا چوبی طراحی سازه چوبی از جمله فعالیت های مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران در زمینه طراحی سازه می باشد. سازه های چوبی رفتاری متفاوت از  سازه های متعارف مانند سازه های فولادی و بتنی دارند. از نظر نوع ساختار سازه های چوبی بیشتر از هر نوع...

  3147